Erişilebilirlik

Angela Merkel Kimdir?


1954 Hamburg doğumlu Angela Merkel, henüz birkaç aylıkken Luteryen bir papaz olan babasının atandığı Doğu Almanya'da büyür. Matematik, fen ve dil derslerinde büyük başarı gösteren Merkel fizik doktorası yaptı; ancak daha sonra kimya alanında bilim kadını olarak çalıştı.

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla, yeni gelişmekteki demokrasi hareketi Demokratischer Aufbruch Partisi’ne girerek, politikaya atıldı.

Önce 1990’da, Doğu Alman Cumhuriyeti’nin son hükümeti Lothar De Maizier geçiş hükümetinde sözcülük yaptı. Aynı yıl, Almanya’nın birleşmesinden iki ay önce CDU’ya girerek, ilk genel Almanya seçimlerinde Federal Alman Meclisine CDU’dan seçildi.

Angela Merkel cok hızlı bir politik kariyer yaparak, 1991 ve 1998 yılları arasında hem parti başkan yardımcılığını, hem de zamanın Başbakanı Helmut Kohl kabinelerinde iki kez bakanlık görevini üstlendi.

1998’de partisinin genel sekreterliğine seçildi.

2000'de, partisini sarsan yolsuzluk skandalları sırasında önce Kohl ve diğer parti yöneticilerinin yanında yer aldı. Fakat kriz tırmanıp, eski Başbakan Kohl'ün oynadığı rolün açığa çıkmasıyla, eski patronunu eleştiren ilk CDU yöneticisi oldu.

Bu çıkışıyla dikkati çeken Merkel, Nisan 2000'de parti liderligine seçildi.

Ancak 2002 seçimlerinde yeterince popüler bir isim olarak görülmediğinden, Birlik Partilerinin başbakan adaylığını, CSU Başkanı Edmund Stoiber’e bırakmak zorunda kaldı. Bu seçimlerde tamamen ABD yanlısı bir Irak politikası izledi.

Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birligine alınmasına da karşı.

Birlik Partilerinin Stoiber’in adaylığında 2002 seçimlerini kaybetmesiyle, 2005 erken seçimlerinde Merkel karşımıza başbakan adayı olarak çıktı ve büyük bir imaj değişikliği yaparak, saç modelini değiştirdi ve daha renkli giyinmeye başladı.

16 yıllık bir politika geçmişi bulunan Merkel, Almanya’nin ilk ve tek kadın parti başkanlığından sonra şimdi de ilk kadın başbakanı olma yolunda.

Ikinci evliligini sürdüren Merkel'in çocuğu yok.
XS
SM
MD
LG