Erişilebilirlik

Binlerce Kümes Hayvanı İtlaf Ediliyor


Balıkesir'in Manyas İlçesi’nde görülen kuş gribi hastalığı nedeniyle, binlerce hindi ve tavuk itlaf ediliyor. Yetkililer, dün gece bin 500 kadar kümes hayvanını öldürdü. Manyas İlçesi Kızıksa Beldesi’nde belirlenen hastalık üzerine, önlem olarak üç kilometrekarelik bir alan karantina altına alındı.

Balıkesir’e bağlı Kızıksa Beldesi’nde kuş gribi belirlenen çiftliğin olduğu bölge karantina altına alınırken, yedi kilometrekarelik bir alan da gözetim altında tutuluyor. Bu bölgeye her türlü kanatlı hayvan, yem ve gübrenin giriş-çıkışı kontrollü yapılıyor. Sokak köpekleriyle kedilerin de kapalı alanda tutulacağı açıklandı. Ancak Türk gazeteleri, sokak köpeklerinin, önlem amacıyla itlaf edilmeye başlandığını duyurdu. Yine gazetelerde karantinanın üç hafta süreceği yazıldı.

Son gelişmeler üzerine Sağlık Bakanlığı, “ülke genelinde toplumu tehdit eden bir grip salgınının söz konusu olmadığını” açıkladı.

Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı da, kuş gribi hastalığının insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmaması için çalışmalar yapmaktadır” denildi. Bu kapsamda, kuş gribinin bu hayvanlarla yakın temasta olan üretici ve işçilere bulaşmaması için, hasta hayvan ve ölülerle temasta, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda koruyucu malzeme kullanmalarının istendiği belirtildi.

Aynı açıklamada, şu anda Türkiye’de görülen kuş gribinin, büyük salgınla ilgili olmadığı vurgulandı. Bununla birlikte, Güneydoğu Asya’da görülen kuş gribi hastalığının, göçmen kuşlarla Orta Asya ülkelerine sıçradığı ve kuşların mevsimsel göçü ile diğer ülkelere de yayıldığı belirtildi

Türkiye’nin de göçmen kuşların göç yolları üzerinde olması nedeniyle, kuş gribi hastalığının Türkiye’deki kanatlılarda da görülebileceğinin tahmin edildiği ifade edilen açıklamada, “Ancak tüm tedbirlere rağmen, bu durumun engellenmesi söz konusu değildi” yorumu yapıldı.

Bu arada Romanya’da Tuna Nehri deltasında bulunan birkaç köyde de kuş gribi salgını belirlendi. Romanyalı yetkililer hastalıklı hayvanları itlaf ederken, civar köyleri karantina altına aldı. Bölgede yaşayanlarda hastalık belirtisi görülmediği bildirildi. Rusya ve Kazakistan’da da kümes hayvanlarında kuş gribi vakaları belirlenmişti.

Kuş gribi nedeniyle Asya’da milyonlarca kümes hayvanı ölürken, 116 kişi de hastalığa yakalandı. Bunlardan 60’ı hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kuş gribi, şu anda hayvanlardan insanlara bulaşıyor, ancak virüsün değişim geçirerek insandan insana geçen bir hastalığa dönüşmesinden kaygı duyuluyor. Tüm dünyada hastalığa karşı aşı geliştirme çalışmaları sürüyor.
XS
SM
MD
LG