Erişilebilirlik

Rehn Bugün Ankara'da


Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn Türkiye’de. Rehn bugün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, müzakere sürecinde Kopenhag kriterlerine tam uyumun gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Rehn ayrıca, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan izolasyonların kaldırılması için çalıştıklarını ifade etti.

Dün akşam Türkiye’ye gelen Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn, bu sabah Ankara da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’le biraraya geldi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından Gül ve Rehn ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri BakanI Gül sözlerine, Rehn’e Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakere sürecine başlaması için verdiği desteğe teşekkür ederek başladı ve bu desteği müzakere sürecinde de görmek istediklerini söyledi.

Abdullah Gül ayrıca müzakere sürecinde Türkiye standartlarının Avrupa Birliği standartlarına çıkarılacağını ve Türk kamuoyunun da bu sürece hazırlanacağını söyledi.

Abdullah Gül’den sonra söz alan Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn ise, cesur ve çok önemli reformlar sonucu müzakere sürecine başlandığını ve bu bunların insan hakları hukuk devleti ve demokrasiyi derinleştiren reformlar olduğunu belirtti.

Konuşmasında Türkiye’nin elde ettiği başarının son üç günün değil son üç yılın çalışması olduğuna dikkat çeken Olli Rehn, Türkiye’ye geliş nedenini ise şöyle açıkladı:

Komiser Rehn alınan tarihi kararı tebrik etmek, gösterilen çabaları kutlamak ve bundan sonra bu sürecin devamı için tüm enerjinin katılım sürecine verilmesi gerektiğini iletmek için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Genişlemeden Sorumlu Üye Rehn, Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri'ne yeteri kadar uyum gösterdiğini ancak müzakere sürecinde bu uyumun tam anlamıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Olli Rehn, Türkiye'nin insan hakları, ifade özgürlüğü,sendika, din ve kadın hakları konularında daha da ilerleme katetmesi gerektiğine dikkat çekti ve müzakere sürecinde Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi daha da yakından takip edeceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Rehn, Kıbrıs’la ilgili bir soru üzerine, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerindeki izolasyonların kaldırılmasını amaçladıkları ve dönem başkanı İngiltere ile bu konu üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Olli Rehn bugün Ankara’da ayrıca Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye delegasyonu başkanı Hans Jörg Kretschmer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis Dışişleri Komisyonu başkanı Mehmet Dülger ve Meclis Avrupa Birliği uyum komisyonu başkanı Yaşar Yakış’la görüşüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn bu akşam ise “Anadolu’nun kalbi” olarak nitelediği Kayseri’ye gidecek. Rehn’e Kayseri’de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de eşlik edecek Olli Rehn bu ilde, Avrupa Birliği fonlarıyla yapılan projeleri inceleyecek.

XS
SM
MD
LG