Erişilebilirlik

'17 Aralık Kararlarının Gerisine Düşmedik'


Türkiye, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine dün akşam Lüksemburg’da düzenlenen törenle resmen başladı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan Lüksemburg’da temaslarına devam ederken, Başbakan Erdoğan bugün partisinin Meclis grup toplantısında, başlayan müzakere süreciyle ilgili bir değerlendirme konuşması yaptı.

Erdoğan sözlerine, “bugün itibariyle tarihi bir dönemin başlangıcındayız, bu başarı milletimiz, ülkemiz ve devletimizindir” diyerek başladı. Başbakan, Türkiye’nin onurlu duruşunun sonuç verdiğini duvarın aşıldığını ve aklı selimin önyargılara galip geldiğini ifade etti.

“3 Ekim başarısını milletimizin kazanç hanesine kaydediyoruz” diyen Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin son derece önemli bir kavşaktan alnının akıyla döndüğünü belirtti. Başbakan bundan sonraki süreçte, Türkiye’nin kararlılıkla yoluna devam edeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan konuşmasında, özellikle muhalefet partilerinden gelen Avrupa Birliği üyeliği için milli mefaatlerin zedelendiği ve tavizler verildiği yönündeki eleştirilere de yanıt verdi. Erdoğan bu tür görüşlerin siyasi karalamadan öte olmadığını belirtti ve müzakere çerçeve belgesi üzerinde uzun görüşmeler sonunda sağlanan anlaşmadan bahsetti.

Müzakere sürecinin temelini oluşturan çerçeve belgenin ikinci maddesinde müzakerelerin ortak hedefinin tam üyelik olduğunun açıkça ifade edildiğini belirten Erdoğan, müzakerelerin ucunun açık olduğunun ifade edilmesinin ise müzakerelerin tabiatı gereği olduğunu belirtti. Bir başka tartışmalı madde olan belgenin 7. maddesinde ise netice alındığını ifade eden Başbakan, "7. madde de uluslararası kazanılmış haklar konusundaki kararlılık ortaya koyulmuş ve netice alınmıştır" dedi. Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin başta NATO olmak üzere üye olduğu diğer uluslararası kuruluşlarda istediği gibi hareket etme hakkını koruduğunu söyledi. Belgeyle müzakere sürecinin temel ilkelerinin belirlendiğini kaydeden Başbakan, "Türkiye'nin 17 Aralık kazanımlarının geri düşmesi zaten mümkün değil" dedi

“Asıl iş bundan sonra” diyen Tayyip Erdoğan, çıkarılan yasaların ve bundan sonra çıkarılacak yasaların uygulanmasında büyük çaba sarfedeceklerini de ifade etti.

Türkiye’nin önünde bundan sonra uzun ve zorlu bir süreç var. 10 ila15 yıl arası sürmesi beklenen müzakere sürecinde Türkiye’yi üzerinde reform ve düzenleme yapması gereken 35 başlık bekliyor. Bu başlıklardan Türkiye’yi en çok zorlayacakların başında büyük yatırım ve yapısal değişiklikler gerektirmesi nedeniyle tarım ve çevre konusu geliyor.

Türkiye müzakere sürecinde ayrıca Avrupa Birliği’nin bazı program ve olanaklarından yararlanabilecek. Avrupa Birliği bütçesinden aday ülkeye ayrılan kaynakların dağılımına bakıldığında toplam kaynağın %30’luk bölümünün daha iyi işlenen bir kamu yönetimi sağlanması amacıyla kurumların yeniden yapılanmasına, kalan kısmının da iş dünyasına ve önemli altyapı projelerine aktarıldığı görülüyor. Bu çerçevede, Türkiye’nin müzakere sürecinde kendi cebinden para harcamak yerine Avrupa Birliği’nin olanaklarından yararlanacağı belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG