Erişilebilirlik

Irak Hükümetinde Kriz


Irak hükümetinde Kürtler’le Şiiler arasında anlaşmazlık çıktı. Hükümetin çöküşünü önleyecek acil görüşmeler yapmak üzere Kürdistan bölgesinden bir heyet Bağdat’a gitti. Amerika’nın Sesi Bağdat muhabiri Alisha Ryu bu son siyasi krizin, ülkenin içinde bulunduğu istikrarsızlığa yeni bir boyut daha eklediğini belirtiyor.

Kürt Ulusal Meclisi’nin üyelerinden Mahmut Osman’ın belirttiğine göre, Bağdat’a giden heyete, Cumhurbaşkanı Celal Talebanı’nın Kürdistan Yurtsever Birliği grubundan bir ekip başkanlık ediyor. Osman Kürtler’in, Bağdat’taki toplantıya, ülke referanduma hazırlandığı kritik bir dönemden geçerken, Şiiler’le yürütülmekte olan siyasi ittifakı korumak amacıyla iyi niyetle gittiğini söyledi.

“Şu anda, siyasi süreci başarılı kılabilmek için tüm Iraklılar arasında işbirliğine ihtiyacımız var. Bu nedenle sorunlarımızı mümkün olduğu kadar diyalogla çözmemiz gerekiyor.”

Bu toplantı Cumhurbaşkanı Talebanı’nin Cumartesi günü Şii Başbakan İbrahim El Caferi’yi Kürtlere sormadan tek taraflı karar vermekle suçlayan sert konuşmasını izliyor. Talebani daha da ileri gederek hükümette çoğunluğa sahip Şiiler’i, 30 Haziran’da geçici hükümetin kuruluşundan önce yaptıkları ikili anlaşmalardaki taahhütleri yerine getirmemekle de suçladı.

Söz konusu bu anlaşmanın önemli maddelerinden biri, Sünni-Arap muhalefetini kırmak üzere Kerkük’e, Kürtler’in yerleştirilmesini öngörüyordu. Saddam Hüseyin döneminde onbinlerce Kürt, Kerkük’ten uzaklaştırılıp yerine Sünni Araplar yerleştirilmişti. Kerkük’ü yarı özerkliğe sahip Kürdistan bölgesinin bir parçası haline getirmek isteyen Kürtler, hükümetteki Şiiler’i buna yardımcı olmamakla suçluyor. Başbakan Caferi Kürtler’in bu suçlamalarına henüz yanıt vermedi. Ancak Kürt meclisinin üyesi Osman, Kürtler’in geçici hükümetten çekilme tehdidinde ciddi olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Şiiler bu sorunu çözemezlerle, aramızda yapmış olduğumuz anlaşmanın altıncı maddesini işleteceklerini söylüyorlar. Bu altıncı madde sorunların diyalog yoluyla çözümlenememesi halinde taraflardan birinin hükümetten çekilebilmesini öngörüyor.”

Hükümetin çökmesi, ülkenin geleceğinin büyük bir belirsizlik içinde olduğu döneme rastlıyor. Irak halkı, Kürt ve Şiiler’in ortaklaşa hazırlayıp desteklediği anayasayı 15 Ekim’de yapılacak referandumda oylayacak. Sünni Araplar, kendi aleyhlerine Şii ve Kürtler’e çok fazla yetki tanıdığı için anayasaya şiddetle karşı çıkıyor. Irak’taki direniş hareketi büyük çapta Sünni Araplardan kaynaklanıyor. Bu nedenle anayasanın kabul edilmesinin isyanı daha da şiddetlendirmesinden korkuluyor.

XS
SM
MD
LG