Erişilebilirlik

Cezayir'de 'Af' Referandumu


Cezayir’de bugün, iç barışı yeniden kurmayı amaçlayan plan referanduma sunuldu.

13 yıldır süren İslamcı ayaklanmayı sona erdirmek amacıyla hükümetin hazırladığı barış planına referandumdan 'evet' oyu çıkarsa, iç savaş dönemini kapsayan bir af çıkarılacak.

Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın hazırladığı Barış ve Ulusal Uzlaşma Sözleşmesi adı verilen plan için 18 milyon Cezayirlinin sandık başına gitmesi bekleniyor.

Plan, cezaevinde bulunan, aranan veya halen çatışmaları sürdüren isyancılara af getiriyor. Ancak büyük katliamlara karışanlar af kapsamı dışında tutuluyor. Plan kapsamında çatışmalar sırasında kaybolanların ailelerine de tazminat ödenmesi öngörülüyor.

Plana karşı çıkanlar, bunun Cumhurbaşkanı Buteflika’nın kendi iktidarını sağlamlaştırmaya yönelik bir adım olduğunu savunuyor. Muhalifler, kayıplarla ilgili olarak askeri birliklere yöneltilen suçlamalara rağmen, plan kapsamında kayıplarla ilgili soruşturmaların hükümet tarafından yürütüleceğine dikkat çekiyor.

Cezayir'deki askeri yönetimin, 1992’de, İslamcıların kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçimleri iptal etmesinin ardından çıkan şiddet olaylarında bugüne kadar 120 bin kişi öldü.
XS
SM
MD
LG