Erişilebilirlik

İsrail Gazze'yi Yeniden Vurdu


İsrail savaş uçakları Gazze’de hava saldırılarına dün de devam etti. İsrail’in Gazze’ye giriştiği füze saldırılarında, en az üç nokta hedef alındı.

Gazze kentinin bir bölümünde elektrik kesildi. İsrail ordusu saldırının Filistin roket saldırılarına misilleme olduğunu belirtti. İslami Cihad örgütünün bir yetkilisi İsrail’e roket saldırılarını durduracaklarını açıkladı.

Filistin yönetimi, İsrail’in hava saldırılarına yol açan, geçen haftaki patlamadan Hamas’ın sorumlu olduğunu bildirdi. İçişleri bakanlığının adli tıp raporunda, cesetlerde bulunan şarapnel parçalarının Hamas’ın kendi yapımı Kasım roketlerine ait olduğu belirtildi.

Geçen Cuma Gazze’de Hamas’ın askeri geçit töreninde kaydedilen patlamada 21 kişi ölmüştü. Hamas ve İslami Cihad, patlamadan İsrail’i sorumlu tutarak roket saldırılarıyla misillemede bulunmuş, bu da İsrail hava saldırılarına yol açmıştı. İsrail ordusu saldırılarda Filistinli militanların kullandığı köprülerin yıkıldığını açıkladı. Üç gündür devam eden operasyonlarda çok sayıda bina hasar gördü.

Öte yandan Batı Şeria’da düzenlenen operasyonlarda da 82 militan tutuklandı. Pazar gününden bu yana toplam 380 Filistinli tutuklanmış oldu. Hamas tutuklananlar arasında parlamento seçimlerine katılmayı planlayan milletvekili adayları olduğunu açıkladı. İsrail Hamas’ın Filistin parlamento seçimlerine katılmasına karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG