Erişilebilirlik

Hamas Ateşkes İlan Etti


Gazze'de geçen Cuma gününden bu yana yaşanan şiddetli saldırılar bugün için durulmuş görünüyor. Filistin örgütü Hamas, dün gece bir açıklama yaparak İsrail'e yönelik roket saldırılarını durdurduğunu duyurdu.

Hamas'ın Gazze'deki liderlerinden Mahmut Zahar örgütün bu yıl ilan edilen ateşkese bağlılığını sürdürdüğünü ileri sürdü.

İsrail askerlerinin çekilmesinden sonra ilk kez geçen Cuma günü başlayan çatışmalarda hamas ve islami cihad Gazze'den İsrail topraklarına onlarca roket saldırısı düzenledi.

İsrail roketlere militan Filistin örgütlerinin liderlerini de hedeflediği hava saldırılarıyla yanıt verdi ve askerlerini Gazze'nin kuzey sınırına yığmaya başladı. İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Pazar sabahı yapılan kabine toplantısında, Filistinli militanlara karşı "sınırsız saldırı" emri verdi. İsrail uçaklarının dünkü hava saldırılarında İslami Cihad örgütünün önde gelen 2 lideri öldürüldü. Öldürülenlerden biri örgütün askeri liderlerinden Muhammed Şeyh Halil'di.

Cumartesiyi pazara bağlayan gece de İsrail uçakları silah depolandığını öne sürdükleri bazı binaları ve Hamas'la ilintili olduğu söylenen bir okulu vurdu. Hava saldırılarında en az 19 kişi yaralandı.

İsrail ayrıca Batı Şeria'da da operasyonlar düzenleyerek, aralarında Hamas ve İslami Cihad üyelerinin de bulunduğu 200 den fazla Filistinliyi gözaltına aldı.
Hamas'ın ateşkese bağlılık açıklaması, örgütün, İsrail güçlerinin yeniden Gazze topraklarına girmesine sebep olmakla suçlanmak istemediği şeklinde yorumlanıyor.
Hamas'ın ifadelerine karşılık, henüz diğer militan Filistin grubu İslami Cihad'dan ateşkese dair bir açıklama gelmedi. İslami Cihad şu ana kadar öldürülen komutanı için israile ateşle cevap vereceği yolunda söylemler kullanmaya devam ediyor.
İsrail de henüz Hamas'ın açıklamalarına tepki vermedi.Ancak Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas ve Ariel Sharon arasında 2 ekim'de yapılacağı açıklanan görüşme iptal edildi.

İptal kararına Filistinliler " gerekli hazırlığı yapamadık ve bu nednle görüşmenin ertelenmesini istedik" derken İsrail tarafı görüşmenin Gazze'de yaşananlardan dolayı kendi istekleriyle iptal edildiğinde ısrar ediyor.

Ariel Sharon'a yakın kaynaklar "görüşme, Filistin Yönetimi'nin hafta sonu Gazze Şeridi'nden İsrail'e yönelik roketli saldırıları engellemekte başarısız olmasını protesto etmek maksadıyla iptal edildi açıklamasını yaptı. Gazze'de bunlar yaşanırken İsrail iç politikası da bugün büyük bir sınav veriyor. Ariel Sharon'un partisi Likud erken genel kurula gidip gitmemeyi oyluyor.Tel Aviv'deki parti merkezinde dün 3000 delegenin katılııyla başlayan toplantılar bugün bu delegelerin verecekleri oylarla son bulacak. Ve gece yarısı itibariyle Likud'un erken genel kurula gidip gitmeyeceği belli olacak. Eğer erken genel kurul kararı alınırsa bu İsrail^'de erken seçime gidilmesi anlamına geliyor. Zira Likud partisinin genel başkanı Ariel Sharon başbakanlık görevini yürütüyor ve eğer parti üyeleri genel başkanı değiştirmeye karar verirse otomatik olarak Sharon'un başbakanlığı tehlikeye giriyor. Ariel Sharon'un rakibi eski maliye bakanı ve israil eski başbakanlarından Benyamin Netenyahu . Netenyahu Gazze'den çekilme planına karşı çıktığı için hükümetteki görevinden istifa etmişl ardından gelişen süreçte de partiiçinde Sharon'a savaş açmıştı. Netenyahu Sharon'u sol eğilimler göstermekle itham ediyor ve Likud partisinin tüzüpğüne aykırı davrandığını iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG