Erişilebilirlik

İsrail, Gazze'de Yeniden Saldırdı


İsrail Gazze’de yeniden hava saldırısı düzenledi. Filistinli görgü tanıkları, saldırıda bir aracın isabet aldığını ve içindeki iki Filistinli’nin öldüğünü, ikisinin de yaralandığını bildirdi. Ölenlerden birinin İslami Cihad örgütünün önde gelen liderlerinden Muhammed Halil olduğu bildirildi.

İsrail topçusu da Gazze sınırları dışından Gazze'ye top ateşi açtı. İsrailli yetkililer, operasyonun, Hamas militanlarının İsrail topraklarına yönelik saldırısına misilleme amacı taşıdığını kaydetti. Hava operasyonunda Filistinli militanlara ait olduğu kaydedilen yerlerin hedef alındığı; bunlar arasında silah imalat tesisleriyle, militan kamplarının bulunduğu belirtildi. Askeri yetkililer, Gazze’ye yeniden birlik göndermeyi düşündüklerini de kaydetti.

Bu arada Batı Şeria’da düzenlenen geniş çaplı bir operasyonda Hamas ve İslami Cihad üyesi olduğu sanılan 200’ü aşkın Filistinli tutuklandı.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Bakanlar Kurulu toplantısında, militanların roket saldırılarını önlemek üzere, uzun süreli bir operasyon başlattığını kaydetti.

Ariel Şaron, militanların olası saldırılarını önlemek için ordunun her türlü yönteme başvurabileceğini belirtti. Bakanlar Kurulu üyelerinden İshak Herzog da, İsrail’in Gazze’den çekildiğini kaydederek, militanların İsrail’e saldırmalarını gerektirecek hiçbir neden kalmadığını vurguladı. Herzog, “Filistin yönetimi asayişi sağlayamazsa, İsrail bu görevi üstlenir” dedi.

Hamas saldırıları, Cuma günkü silahlı gösteri yürüyüşünde meydana gelen patlamada, 15 Filistinin ölmesi üzerine başladı. Hamas patlamadan İsrail’i sorumlu tutarken, Filistin yönetimi, gösteriye katılan militanların yanlışlıkla patlayıcıları ateşlediğini bildirdi. Ancak Hamas militanları olaydan sonra, Cuma ve Cumartesi günleri İsrail topraklarına havan topu saldırısı düzenledi.

Filistin yönetimi İsrail’in misilleme operasyonunu kınarken, Hamas’ı da silahlı gösteri yürüyüşü düzenlediği için eleştirdi. Filistin yönetimi yetkililerinden Saib Erakat, Hamas ve İsrailli yetkililere ateşkesi ihlal etmemeleri çağrısında bulundu.

Saib Erakat, uluslararası toplumun duruma doğrudan müdahale ederek asayişi sağlaması ve ateşkese uyulmasını garanti altına alınmasını istedi. Uluslararası topluluk, İsrail’in Gazze’den çekilmesiyle “yol haritası” adlı barış planında ilerleme kaydedileceğini umuyordu.

XS
SM
MD
LG