Erişilebilirlik

'Direnişçiler Irak Güvenlik Güçlerine Sızdı'


İki Iraklı gazeteci Musul’da, iki Iraklı polis de Bağdat’ta vurularak öldürüldü. Saldırılar, son günlerde direnişçilerin Irak güvenlik güçlerinin içine sızdığı haberlerini izliyor.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muaffak el Rubai, İngiliz radyosuna verdiği demeçte, bu tür bir sorun olduğunu kabul etti. Buarada, Irak başbakanı, Basra’daki cezaevi operasyonunun, yarattığı tüm öfkeye rağmen, ülkesi ile İngiltere arasındaki ilişkileri bozmayacağını açıkladı.

İbrahim el-Caferi bu açıklamayı, dün Londra’da İngiliz Savunma Bakanı John Reid ile görüştükten sonra yaptı.

İngiltere, tutuklu iki askerini kurtarmak için Basra’daki bir cezaevine yaptığı askeri operasyonun haklı olduğunu savunuyor. Savunma Bakanı John Reid, tutuklu askerlerin, kurallar gereği koalisyon güçlerine teslim edilmesi gerektiğini, ancak bunun yerine getirilmediğini belirtti. Reid, tutuklu askerlerin Iraklı milislere devredileceği yönünde istihbarat alındığı ve bu nedenle operasyon düzenlendiğini söyledi.

Cezaevini basan İngiliz kuvvetler, askerleri bulamamış, ancak askerler daha sonra Iraklı milisler tarafından tutuldukları evden kurtarılmıştı. İngiliz askerleri, iki Irak’lı polisi öldürdükleri iddiasıyla tutuklanmıştı.

Basra’da dün yüzlerce Iraklı, İngiliz askeri varlığını protesto etti.

XS
SM
MD
LG