Erişilebilirlik

Zebari: Suriye Yardımcı Olmuyor


Irak yabancı savaşçıların ortak sınırdan geçmesini önleyemediği için Suriye’yi sert bir dille eleştirerek Güvenlik Konseyi’ne şikayette bulundu. Suriye bu konuda Amerika tarafından da eleştiriliyor.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari uluslararası toplumu yardıma çağırarak şöyle konuştu:

“ Irak Birleşmiş Milletler’in temel değerlerini üstün sayan bir ülke olarak, tüm uluslarla yan yana olmaktan gurur duyuyor. Ancak Irak bunun yanı sıra, başarı ve başarısızlığın ölçüldüğü bir ülkedir. Biz hangi yönde ilerlememiz gerektiğini biliyoruz, ama bunun için sizin yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz. Başladığımız mücadeleyi kazanabilmemiz için tek tek her üye ülkenin ve bu kuruluşun yardımı gerekiyor.”

Güvenlik Konseyi’ne hitap eden Irak dışişleri bakanı, Birleşmiş Milletler’i ülkesinde daha çok faal olmaya davet etti. Zebari isyan hareketine katılmak üzere yabancı savaşçıların sınırı geçmesini önleyemediği için Suriye’yi eleştirerek şöyle konuştu:

“Ne yazık ki, yabancı savaşçıların büyük bölümü Irak’a Suriye’den giriyor. Ve Suriye hükümeti, bu geçişi önlemek için ciddi bir işbirliği yapmıyor.”

Amerika’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçi Vekili Anne Patterson Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Amerika’nın öncülüğündeki uluslararası kuvvetin, Irak kuvvetlerinin de giderek artan yardımıyla, Suriye ile ortak sınırı güvence altına almak için çalışmalarını artırdığını açıkladı. Büyükelçi Patterson Irak’ın tüm komşularını bu çabaya destek olmaya çağırarak şöyle konuştu:

“Başta, özellikle Suriye olmak üzere, Irak’ın komşuları ve tüm uluslar arası toplum, yabancı savaşçıların Irak’a girmesini ve bu ülkeyi istikrar ve güvenliğe kavuşturma çalışmalarını geciktirmesini önlemelidir.”

Ancak Suriye’nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Amerika ve Irak’ın iddialarını kesin bir dille reddetti. Büyükelçi Faysal Mektad ülkesinin sınıra on bin asker görevlendirdiğini ve fanatik unsurların Irak’a geçişini önlemek için engeller kurduğunu bildirdi. Suriye büyükelçisi, hükümetinin, Irak hükümetiyle işbirliği yapmakta ve halkın acısını dindirme konusunda kararlı olduğunu da söyledi. Büyükelçi Mektad, “hükümetimizin önündeki en büyük görevlerden biri budur ve daima bu yönde hareket ediyoruz” dedi.

XS
SM
MD
LG