Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Zengin-Yoksul Ayrımı Giderilmeli'


New York’taki Birleşmiş Milletler Dünya Zirvesi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın huzuru için, zengin-yoksul farkının giderilmesi gerektiğini söyledi

Medeniyetler ittifakının önemli olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in "büyük bir savaşın enkazı altında ezilen insanlığın barış evi" olarak inşa edildiğini belirtti ve aradan geçen süreçte, insanlığın büyük acılar çekmeye, büyük yıkımlar görmeye devam ettiğini dile getirdi.
Erdoğan, silahlanma yarışının adaletsiz gelir dağılımındaki en önemli etkenlerden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

New York, İstanbul, Madrid, Londra, Şarm el Şeyhi, Beslan, ve Bağdat'taki terör saldırılarına değinen Başbakan Erdoğan, ''nihayet bize terörün, insanlığın ortak düşmanı olduğunu bu acı tecrübeler bir kez daha öğretmiştir,'' diye konuştu.

Erdoğan konuşmasında, 2009 ve 2010 yıllarında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliği için destek de istedi.

Dünya Liderleri BM Genel Kurulu'nda

Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde konuşan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ekonomik kalkınma için demokrasi ve özgürlüklerin garanti altına alınmasının şart olduğunu söyledi.

Irak lideri, insan haklarının ihlal edildiği, adaletin eşit dağıtılmadığı ülkelerin kalkınamayacağını kaydetti.

Talabani, konuşmasında, uluslararası toplumdan Irak’ın borçlarını silmesini ve serbest piyasa ekonomisine geçebilmeleri için teknik yardım sağlamasını beklediğini de belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise konuşmasında Birleşmiş Milletler’in uluslararası alandaki rolüne değindi ve örgütün öncelikli olarak terör ve aşırı uçlarla mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao da aynı görüşe katıldığını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG