Erişilebilirlik

Gül Temaslarına Başladı


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, yarın başlayacak Birleşmiş Milletler Dünya Zirvesine katılmak üzere New York’a geldi.

170’in üzerinde dünya liderinin katılacağı zirve için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bugün New York’a gelecek. Zirveye Başbakan Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı Gül’ün yanısıra Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı Ali Babacan ve bazı milletvekillerinin de yer aldığı bir heyet katılacak.

Gül New York'ta

14 Eylül’de başlayacak Dünya zirvesine katılmak üzere Pazar günü New York’a varan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, haftanın ilk gününde New York’taki Türk yetkililerle bir araya geldi. New York'ta bulunacağı süre zarfında ağırlıklı olarak Başbakan Erdoğan'ın programlarına eşlik edecek olan Gül’ün, başbakan New York'tan ayrılmasından sonra ise yoğun bir gündemi var.

Gül İslam Konferansı Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği yetkilileriyle görüşmeleri yer alacak.

21 Eylül çarşamba günü öğleden önce BM Genel Kurulu'na hitap edecek olan Bakan Gül’ün Amerika’daki görüşmelerinde üç konuyu öne çıkartması bekleniyor.

Birincisi terörizm konusu. New York’ta başta Amerikan Dışişleri Bakanı Condelleza Rice olmak üzere birçok dışişleri bakanıyla görüşecek Gül’in terörizm konusunu gündeme getireceği tahmin ediliyor. Özellikle Rice ile görüşmesinde, PKK, Telafer’deki operasyonlar ve Irak konusunun masaya getirilmesi bekleniyor.

Türk heyetinin New York’taki görüşmelerde öne çıkartması beklenen ikinci konusuyla 3 Ekim müzakereleri. Hem Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın zirve sırası boyunca AB liderleriyle görüşmeye ağırlık vermesi bekleniyor. 3 Ekim öncesine gelen zirve Türkiye’nin lobi çalışmaları açısından önemli olarak görülüyor.

Üçüncü olarak da Erdoğan ve Gül, 2009-2010 dönemi için açıklanan Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi adaylığına atfedilen önemi vurgulayarak, muhataplarının desteklerini arayacaklar.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, zirveyi takiben, 17-28 Eylül tarihlerinde BM 60. Genel Kurulu'nun görüşmelerine de katılacak.

Başbakan Erdoğan'ın Programı

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye’den ayrılmadan önce New York’ta yapacağı temaslar konusunda bilgi verdi.

XS
SM
MD
LG