Erişilebilirlik

13 Eylül 2005: Japonya'daki Seçimler Konu Alınıyor


Christian Science Monitor Japonya’da Liberal Demokrat Partinin zaferiyle sonuçlanan seçimleri halkın reformlara desteği olarak yorumluyor. Başbakan Junichiro Koizumi’nin erken seçim kararı alarak siyasi kariyerini riske soktuğunu belirten gazete, halktan istediği desteği alan Koizumi’nin Japonya’da yeni bir dönem başlatacağı görüşüne yer veriyor.

"Japonlar gerçekten barışçı insanlardır ve liderleri yıllardır inkâr etse de aslında değişimden yanadır. Tıpkı Amiral Matthew Perry komutasındaki Amerikan savaş gemilerinin 1853’te Japonya’da yarattığı değişim gibi, tıpkı General Douglas McArthur ve komutasındaki işgal güçlerinin değişime zorlaması gibi, seçmenlerin bu kararı da Japonya’da yeni bir reform dönemini başlatabilir."

New York Times ise Japonya seçimlerinde esas olarak özelleştirme konusunun öne çıktığını hatırlatıyor ve Başbakan Koizumi’nin milliyetçi ve militarist politikalarının gündeme gelmediğini yazıyor. Gazete, Koizumi’nin ekonomik reform politikalarına destek vermekle birlikte, askeri milliyetçiliğini eleştiriyor.

"Koizumi’nin savaş suçlusu komutanlar anısına dikilen anıtları ziyaret etmesi ve askeri politikaları desteklemesi, Asya kamuoyunu alarma geçirdi. Çin gibi bazı ülkelerde milliyetçi demagoglar, bunu Japon karşıtlığını canlandırmak için kullandı. Japonya’nın büyük devlet işletmelerini özelleştirmesi, iki partili demokratik sistemi sürdürmesi, komşuları ve ticaret ortaklarıyla daha yapıcı bir ilişki kurması gerekiyor. Pazar günkü seçimde, bunların sadece ilki konusunda bir gelişme sağlandı."

Washington Post gündemin öne çıkan bir başka maddesine, eşcinsel evlilikleriyle ilgili tartışmalara değiniyor. Gazete, California eyalet meclisinin eşcinsel evliliklerine izin veren bir yasayı onayladığını belirtiyor ve vali Arnold Schwarzenegger’in yasayı veto edeceğini açıklamasına rağmen bunun çok önemli bir gelişme olduğunu vurguluyor.

"Schwarzenegger, konuyu yargıya götürmeye hazırlanıyor. Vali, konunun sadece eyalet meclisi tarafından değil yargı ve halkoyu ile karara bağlanmasını istiyor. Ancak bundan daha yanlış bir yaklaşım olamaz. Bu konuda adım atılacak en doğru yer, yasama organıdır."

XS
SM
MD
LG