Erişilebilirlik

Abbas: 'Güvenlik Boşluğu Doldurulacak'


Filistin lideri Mahmud Abbas, Gazze’de düzeni sağlamak için gerekli tüm önlemleri almaya başladığını söyledi. Mahmud Abbas, İsrail askerlerinin çekilmesinden sonra Gazze’de ortaya çıkan güvenlik boşluğunun derhal giderileceğini ve boşaltılan Yahudi yerleşim birimlerinin yağmalanmasının önleneceğini açıkladı.

Bu arada Filistinli ve Mısırlı komutanlar da, İsrail’in çekilmesinin ardından Filistinlilerin kargaşalı gösterilerine sahne olan Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınırı kapatma kararı aldı.

Filistinli güvenlik yetkilileri sınırın Çarşamba gece yarısı tamamen kapatılacağını duyurdu.

Yıllardır Mısır’a girmeleri İsrail askerleri tarafından engellenen yüzlerce Gazzeli Filistinli dün ve bugün Mısır’ın sınır kentlerine hücum etmiş, kimi alışveriş yaparken kimi de yıllardır görmediği akrabalarını bulmaya çalışmıştı.

İsrail’le yapılan anlaşma gereğince silah ve eşya kaçakçılığını önlemek amacıyla sınırın Mısır tarafına bu hafta 750 Mısır askeri konuşlandırılmıştı.

Bu arada Filistin Başbakanı Ahmet Kurey terk edilen ve yıkılan Yahudi yerleşim birimi Neve Dekalim’e gitti ve Filistinlileri bölgenin yeniden inşası için çalışmalara başlamaya çağırdı.

XS
SM
MD
LG