Erişilebilirlik

'Kuzey Kıbrıs'a Uçak Seferleri Sakıncalı Değil'


Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Matt Bryza, kısa adı AHEPA olan “İlerici Amerikan Helen Eğitim Derneği”, tarafından Washington'da düzenlenen bir konferansta yönetimin, Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda tecrit edilmiş durumunu hafifletmek için atmayı düşündüğü adımları savundu.

Amerika'daki Yunan lobisinin önde gelen kuruluşu olan AHEPA'nın düzenlediği konferansın başlığı “İşgal Altındaki Kıbrıs’a Uçak Seferleri” şeklindeydi. Konuşmacılar arasında, Amerikan Helen Enstitüsü, AHI'nin kurucusu ve başkanı Eugene Rossides; Temsilciler Meclisindeki Yunan Dostluk Grubu kurucularından New York Milletvekili Carolyn Maloney’nin danışmanlarından Jennifer Keaton; ve Woodrow Wilson Merkezi'nden John Sitilides vardı.

Amerikan hükümetini ise Dışişleri Bakan Yardımcılarından Matt Bryza temsil etti.

Amerikalı milletvekillerinin ve işadamlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ziyaret etmesini sert bir şekilde eleştiren Rossides ve Keaton, buna neden izin verildiğini sordu. Aralarında Kıbrıs Rum Büyükelçiliği’nden yetkililerin de yeraldığı konuşmacılar, bu ziyaretlerin – hatta Ercan havaalanına bütün uçuşların – uluslararası yasaları ihlal ettiğini savundu. Dinleyiciler arasında Yunan lobisi mensuplarının ağırlıkta olduğu toplantıda, Dışişleri Bakan Yardımcılarından Matt Bryza, Amerika’nın politikalarını savundu ve Kuzey Kıbrıs’a uçak seferlerinin başlatılmasının yasadışı olmadığını vurguladı. Bryza şöyle konuştu:

“Amerikalı yetkililerin veya vatandaşların, Kıbrıslı Türkler tarafından yönetilen bölgeyi ziyaret etmesi konusunda; ilgili uluslararası yasalara baktığımızda, bizim yorumumuz, bu ziyaretlerin yasak olmadığı yönündedir. Yürütme organı olarak bu tür ziyaretleri teşvik ediyoruz anlamına gelmiyor tabii ki... Ama, bu tür ziyaretleri engellemeye de çalışmıyoruz. Çünkü, Kuzey Kıbrıs’a uçuşlar yasak değil.”

Dışişleri Bakan Yardımcılarından Matt Bryza, Amerika’nın Kıbrıs politikasının değişmediğini; adanın adil bir planla, kalıcı bir şekilde birleşmesini arzuladıklarını; bu doğrultuda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ı desteklediklerini vurguladı.

Geçen yıl Kıbrıs’ta yapılan referandumda Türklerin birleşme yönünde oy kullandığını ve Rumların bunu kabul etmediğini hatırlatan Bryza, ancak bu ziyaretlerle Rumların cezalandırılmak istendiği iddasını reddetti.

Ancak Bryza, Kıbrıslı Türklerin ekonomik tecrit durumunun hafifletilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Bryza Amerika’nın, Kıbrıslı Türklere yönelik politikasını şöyle anlattı:

“Kıbrıslı Türkler, ilk kez olarak, çözümden ve birleşmeden yana olduklarını söyledi. Sadece Kıbrıs içinde değil, Avrupa topluluğuyla da birleşmek istediklerini belirttiler. Dolayısıyla, biz de Kıbrıslı Türklere doğrudan yardım yapılmasını ve Kuzey Kıbrıs’la doğrudan ticaret yapılmasını destekliyoruz.”

Matt Bryza, konuşmasında ve sorulara verdiği yanıtlarda, Kıbrıs konusunda izlenen stratejilerin konferansı izleyenleri memnun etmediğini bildiğini, ancak nihai amacın, adaya kalıcı bir çözüm getirmek olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG