Erişilebilirlik

ABD-Türkiye Askeri Görüşmeleri


Avrupa'daki Amerikan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Jones, Ankara'da temaslarına başladı. Jones, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'le birlikte Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’ni ziyaret ederek, merkezde Amerika'nın sürekli asker bulundurması için katılım belgesini imzaladı.

NATO ülkelerinin terörle ortak mücadelesine katkıda bulunmak için Ankara Kirazlıdere’de oluşturulan merkezde, terörle mücadele konusunda eğitim yapılıyor.

Bu akşam Genelkurmay karargahında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından onuruna verilen yemeğe katılan Orgeneral Jones, yarın da Amerikan Merkezi Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Lance Smith'le birlikte Genelkurmay karargahına gidecek.

Amerikalı generallere Irak ve PKK konusunda geniş brifing verilmesi planlanıyor. Brifing sırasında, Türkiye bir süredir Amerikan yonetimi ile sorun oluşturan Irak'taki PKK varlığını gündeme getirecek.

Operasyon isteğine olumlu yanıt alamayan Türkiye, Irak'taki kamplardan Türkiye'ye sızan PKK militanlarıyla mücadele konusunda ciddi sorun yaşıyor.

Amerikan hükümeti ise Türkiye'nin isteklerine Irak'taki karışıklığı gerekçe göstererek, askerlerin direnişçilerle uğraştığı, PKK'ya kuvvet ayırmalarının mümkün olmadığı yanıtını veriyor.

Bir süre önce Amerikan ordusunun, aralarında PKK yöneticilerinin de bulunduğu 150 terörist için yakalama emri yayınladığı bildirildi ancak henüz yakalanıp Türkiye'ye iade edilen terörist yok.

Amerikal Komutanların Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’le yapacakları görüşmenin gündemini de PKK konusunun oluşturacağı sanılıyor.

Ankara’daki bazı siyasal gözlemciler Amerikalı ve Türk komutanlar arasında yapılan bu görüşmelerde somut bir sonuç çıkmasa bile görüşmelerin sembolik öneminin çok büyük olduğunu belirtiyorlar.

Amerikalı generallerin ziyareti konusunda daha önce yapılan açıklamada 8-9 Eylul tarihlerinde Türkiye’ye Amerika’nın Irak’taki kuvetlerinin de komutanı olan Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Abizaid’in geleceği duyurulmuştu.

Ancak, Orgeneral Abizaid’in Irak’taki işlerinin çokluğu nedeniyle Ankara ziyareti Abuzaid’in yardımcısı Korgeneral Lance Smith tarafından gerçekleştirilmiş oldu.

XS
SM
MD
LG