Erişilebilirlik

Zorunlu Tahliye Sürüyor


Katrina Kasırgası sonrasında sular altında kalan New Orleans’tan ayrılmayı reddedenler polis gücüyle kentten uzaklaştırılıyor.

Evleri tek tek ziyaret eden polis ve askerler önce kent sakinlerini evlerini terk etmeleri için sözle iknaya çalışıyor. New Orleans Emniyet Müdürü Eddie Compass, bu yöntem başarılı olmazsa polisin asgari düzeyde güç kullanarak evleri tahliye ettiğini söyledi.

New Orleans Belediye Başkanı önceki gün evlerin boşaltılması için emir vermişti.

Salgın tehlikesi ve zaman zaman çıkan yangınlara rağmen kenti terk etmeyi reddeden binlerce kişi var.

Hastalıkları Kontrol Merkezi, bazı kişilerin kirli sulardan kaptıkları mikroplar yüzünden öldüğünü açıklarken; kentteki suyun boşaltılması için yapılan çalışmalar devam ediyor.

Cheney Bölgeye Gidiyor

Başkan Yardımcısı Dick Cheney ise, bugün ilk kez Katrina Kasırgası’ndan etkilenen eyaletleri ziyaret edecek.

Başkan Yardımcısı, yardım çalışmalarını denetleyecek. Cheney’nin bu denetimler sonrasında felaketzedelerin ihtiyaçlarının daha iyi şekilde karşılanabilmesi için bürokratik işlemleri hızlandıracak önlemler alması bekleniyor.

İnceleme Komitesi Kurulacak

Senato Çoğunluk Lideri Bill Frist, Bush yönetiminin Katrina Kasırgası öncesi ve sonrasındaki icraatını gözden geçirmek üzere bağımsız bir inceleme komitesinin oluşturulacağını açıkladı. Senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşturulacak komite, tüm yönetim kademelerinin kasırga konusundaki çalışmalarını içeren raporunu 15 Şubat’ta tamamlayacak.

Amerikan Kongresi, halen felaketzedelere yardım amacıyla bir dizi yasa tasarısı üzerinde de çalışıyor.

Kasırge Bölgesine Ek Ödenek

Başkan Bush, ülkenin güney kıyılarını vuran Katrina kasırgası sonrası başlatılan yardım çalışmaları için Kongre'den 52 milyar dolarlık ek ödenek istedi. Temsilciler Meclisi’nin talebi önümüzdeki birkaç saat içinde onaylaması bekleniyor.

Kongre geçen hafta 10 milyar dolarlık bir yardım paketini de onaylamıştı.

Beyaz Saray sözcüsü, söz konusu paranın; kurtarma çalışmaları, içme suyunun temizlenmesi ve kamu sağlığı masraflarında kullanılacağını söyledi. Sözcü, muhtemelen daha fazla ek ödeneğe ihtiyaç duyacaklarını da sözlerine ekledi.

Başkan Bush ve Federal Afet Dairesi Başkanı Michael Brown, felakete karşı yeterince hazırlık yapmadıkları ve kasırga sonrasında yeterince hızlı davranmadıkları gerekçesiyle eleştiriliyor.

Federal Afet Dairesi, felaketzedelere, acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2 bin dolarlık banka kartı dağıtmayı planlıyor.

'Türkler Arasında Cankaybı, Yaralı Yok'

Lousiana ve Mississipi eyaletlerinde büyük hasara yol açan Katrina kasırgasından sonra, Amerika’da yaşayan Türk toplumu felaketzedelere yardım konusunda ne gibi girişimlerde bulunuyor?

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Vural Cengiz, yardım çalışmalarını radyomuza anlattı.

Barş Ornarlı'nın sorularını yanıtlayan Vural Cengiz, ellerindeki kayıtlara göre, bölgede yaşayan Türkler arasında cankaybı veya yaralı olmadığını; ancak evlerine ve işyerlerine büyük hasar geldiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG