Erişilebilirlik

7 Eylül 2005: Orhan Pamuk Davası Konu Alınıyor


Washington Post, yazar Orhan Pamuk hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmasını eleştiriyor ve davanın derhal düşürülmesini istiyor. Bu davanın, Türkiye’nin ifade özgürlüğü konusunda uluslararası anlaşmalara uyacağı yönündeki taahhüdüyle çeliştiğini vurgulayan gazete, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile müzakerelere başlayıp başlamamayı tartıştığı bir dönemde böyle bir davanın talihsizlik olduğu görüşüne yer veriyor.

"Davanın, tam da Avrupalı bakanların Türkiye’nin üyeliği konusunü görüşmek üzere Galler’de toplanacağı bir sırada açılması çok dikkat çekici. Her ne kadar Türk hükümeti davayı açan savcıya müdahale hakkına sahip değilse de, bu durum hükümetin bu ve benzeri davaları önlemek için atacağı adımları daha da önemli kılmaktadır. Türkiye son yıllarda ceza yasasındaki değişiklikler de dahil olmak üzere, ifade özgürlüğünü koruma yolunda önemli adımlar attı. Orhan Pamuk’a yönelik suçlamalar ise daha atılacak çok adım olduğunu gösteriyor."

Amerikan basınında Katrina Kasırgasının yol açtığı yıkımla ilgili tartışmalar da sürüyor. New York Times, felaketin beklenmesine rağmen bu kadar hazırlıksız yakalanılmasını eleştiriyor ve Başkan Bush’un bu konuyu bizzat araştıracağına ilişkin açıklamasına karşı çıkıyor. Gazete, yaşananlardan Bush yönetiminin sorumlu olduğunu savunuyor ve bu yönetimin yapacağı bir araştırmanın kendini aklamaktan öte gidemeyeceğini öne sürüyor.

"Bu tür felaketler, sadece bir şehri veya eyaleti değil bütün ülkeyi ilgilendirir ve ulusal düzeyde bir önlem alınmasını gerektirir. Beyaz Saray’ın Louisiana’da büyük bir ilerleme kaydedildiği yönündeki açıklaması da inandırıcı olmaktan uzak. Irak’la ilgili sorular karşısında da bu tür baştan savma açıklamalar yapılmasına artık alıştık. Fakat Amerikalılar, kendi ülkelerindeki böylesine büyük bir felaketle ilgili olarak bundan çok daha iyisini hak ediyor."

USA Today ise Katrina Kasırgası sonrasında yaşananların dünyada nasıl yankılandığını ele alıyor. Gazete, yabancı basında Katrina felaketinin Amerika’nın karanlık yüzü olarak yorumlandığını belirtiyor ve bu yorumların Irak savaşından bu yana Amerika’ya duyulan tepkiyi yansıttığı görüşüne yer veriyor.

"Dört yıl önce, New York ve Washington’daki 11 Eylül saldırılarının hemen ardından, dünyanın verdiği tepki çok daha farklıydı. Yardım önerilerinin yanı sıra, bütün dünya Amerika’yla bütünleşmişti. Fransız Le Monde gazetesi, “hepimiz Amerikalıyız” manşetini atmıştı. Bütün bunları hatırlamak cesaret veriyor. Uluslar arası camianın Katrina Kasırgası nedeniyle yaptığı yardım önerileri bir başlangıç oluşturabilir."

Christian Science Monitor, Katrina Kasırgasından en fazla etkilenen New Orleans’ın yeniden inşası için toplumsal bir seferberlik ruhu oluşturmaya çalışıyor. Amerikan tarihinden örnekler veren gazete, hükümetin yanı sıra bireylere de önemli bir sorumluluk düştüğünü vurguluyor.

"Felaketten sağ kurtulanlar yeni bir yaşama uyum sağlamaya çalışırken, bireysel yardımlar büyük önem taşıyor. Ev sahiplerinin boş odalarını bölgeden tahliye edilenlere vermesi, işverenlerin ve okulların bu insanlara kucak açması gerekiyor. Kurtarma çalışmaları sırasında New Orleans’ta kalan yaşlılar, yoksullar ve güçsüzler, yine göz ardı edilmemelidir."

XS
SM
MD
LG