Erişilebilirlik

Bush'un Destek Kaybı Devam Ediyor


Amerika’da son kamuoyu yoklamaları, Başkan Bush’un halktan gördüğü desteğin azaldığını gösteriyor. Bunda ülkede artan yakıt fiyatları ve Irak’taki şiddet olaylarının rol oynadığı görülüyor.

Amerika’nın Sesi iç politika yazarı Jim Malone’un derlemesi:

Washington Post ve ABC televizyonunun yaptırdığı son kamuoyu yoklaması, Başkan Bush’u onaylayanların oranının daha önceki anketlere kıyasla en düşük seviyede olduğunu ve yüzde 45’e gerilediğini gösteriyor.

Gallup kuruluşunun yaptığı bir diğer kamuoyu yoklamasından çıkan yüzde 40’lık sonuç da, benzer biçimde, başkan Bush’a desteğin en düşük düzeyde olduğunu gösteriyor. Bush’a desteğin azalmasında başlıca etken Irak’taki gelişmeler.

Ancak Amerika’da artan petrol fiyatları da halkın gözünde başkanın durumunu olumsuz etkiliyor. Doğalgaz ve petrol üretiminde büyük bir paya sahip olan Meksika Körfezi kıyılarını vuran Katrina Kasırgasının yol açtığı hasar nedeniyle petrol fiyatları daha da artma eğilimi gösteriyor.

Irak savaşına verilen desteğin azalmasına karşı Başkan Bush son günlerde kamuoyunun desteğini kazanmak amacıyla Amerika’nın Irak’ta başladığı işi niçin bitirmesi gerektiğini anlatan bir dizi konuşma yaptı. Bush son olarak California’da, San Diego yakınındaki bir askeri törende konuşurken şöyle dedi:

"Bir seçimle karşı karşıyayız. Ya 11 Eylül öncesinin izolasyon ve geri çekilme mantığına döneceğiz veya düşmana karşı savaşarak büyük Ortadoğu’daki müttefiklerimizi destekleyeceğiz. Ben tercihimi yaptım. Saldırmaya devam edeceğiz. Irak halkıyla omuz omuza olmaya devam edeceğiz ve kazanacağız.”

Washington Post ve ABC televizyonunun son kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 57’si Bush’un Irak politikasını onaylamadıklarını söylerken, yüzde 53’ü de “savaşa girmeye değmezdi” düşüncesini ifade etti.

Siyasi uzmanlar, isyancıların bitmek bilmeyen saldırıları ve bombalı eylemleri nedeniyle Bush’un Irak politikasına duyulan güvenin aylar öncesinde azalmaya başladığını hatırlatıyor. Virginia Üniversitesi Politka Merkezi yöneticisi Larry Sabato şöyle diyor:

"Başkana güvenin azalmasının en önemli nedenlerinden biri de çok sayıda Amerikan askerinin ölümüne neden olan şiddet eylemleri. Savaş çok uzadı ve Amerikalıların büyük bir kısmı “artık yeter” düşüncesinde. Irak’ı yeni bir Vietnam olarak görmeye başladılar.”

Ancak Washington Post ve ABC’nin yaptırdığı araştırmaya göre, Amerikan halkının yüzde 44’ü Irak’taki Amerikan askerlerinin geri çekilmesini isterken, yüzde 54’ü de askerlerin Irak’ta kalıp görevi tamamlaması gerektiğini düşünüyor. Siyaset uzmanı Stuart Rothenberg bu durumu, Amerikan kamuoyunda Irak konusunda ciddi bir belirsizlik bulunması biçiminde değerlendiriyor:

"Halk verdiğimiz kayıplar ve yaralılar nedeniyle hoşnutsuz ve bence her gün gelen bombalı saldırı haberlerinden dolayı panik içinde. Ancak kaçıp gitmenin, yarın Irak’tan çıkmanın gerekmediğini de düşünüyorlar. İstemeseler de Irak’ta kalmamız gerektiğini söylüyorlar. Ancak Başkan’ın uygulamalarından da memnun değiller.”

Kamuoyu yoklamaları Demokrat Partililer arasında savaş karşıtlığının daha da artırdığını gösteriyor. Bunun nedenlerinden biri de geçen yıl oğlunu Irak’ta kaybeden Cindy Sheehan’ın başkan Bush’un Teksas’taki çifliği yakınında yaptığı savaş karşıtı eylem. Sheehan, şöyle diyor:

"Birileri, Bush’tan söylediklerinin hesabını sormalı. Basın, görevini yapmıyor. Californialı bir anne sizin yapmanız gerekeni yapıyor ve Bush yönetiminden verdikleri sözler için hesap soruyor.”

Demokrat Parti tabanında Irak’tan çekilmeye verilen destek yaygınlaşsa da, partinin seçilmiş liderleri Irak’taki askeri gelişmelere daha ihtiyatlı yaklaşıyor. Kuzey Dakota Demokrat Parti senatörü Byron Dorgan’ın bir televizyon programında söyledikleri de bunun bir yansıması:

"Eğer yarın hemen çekilirsek, Irak kan gölüne döner. Bunu yapamayız. Olduğumuz yerde kalmalıyız. Şu anda Irak olan askerlerimizin bizden destek istediğini unutmamalıyız.”

Siyaset uzmanı Stuart Rothenberg temkinli davranılmasını isteyen Demokrat partili siyasetçilerle hemen harekete geçilmesini isteyen parti tabanı arasındaki görüş ayrılığının derinleştiği düşüncesinde:

"Liberal eylemcilerin durumu umutsuz görünüyor. Çok kızgınlar, mutsuzlar ve Irak’tan hemen çıkılmasını istiyorlar. Ancak Demokrat Partinin seçilmiş liderleri, politika üreticileri durumu idare etmeye çalışıyor. Sanırım bir siyasi parti ve siyasi liderler olarak aciz görünmek istemiyorlar.”

Virginia Üniversitesi siyaset merkezi yöneticisi Larry Sabato gibi uzmanlar, Başkan Bush’un Irak politikasından duyulan hoşnutsuzluğun Bush’un iç ve dış politikadaki diğer uygulamalarını da olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor:

"Gelinen noktada, Başkan Bush’un söyleyeceği hiçbir şeyin bir etkisi olmayacaktır. Kamuoyunun düşüncesini değiştirecek tek şey, Irak’taki fiili durumda sağlanacak bir gelişmedir.”

Başkan Bush terörle mücadelenin, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasına ve Japon İmparatorluğuna karşı verilen mücadelenin bir benzeri olduğunu savunuyor. Savaş karşıtları ise bu düşünceye itiraz ediyor ve 24 Eylül’de Washington’da Irak savaşına karşı büyük bir protesto gösterisi düzenlemeye hazırlanıyor. Bu gösteriye, son günlerde Amerika’da savaş karşıtı grupların sözcüsü konumuna gelen ve savaşta oğlunu kaybetmiş olan Cindy Sheehan’ın da katılması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG