Erişilebilirlik

Yüksek Mahkeme Başkanı Rehnquist Öldü


ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı William Rehnquist yakalandığı tiroid kanseri nedeniyle öldü. Başkan Bush, Rehnquist'in ölümünü, hem Yüksek Mahkeme hem de Amerika için büyük bir kayıp olarak niteledi.

1972 yılında, o zamanki Başkan Richard Nixon tarafından Yüksek Mahkeme yargıçlığına atanan Rehnquist 80 yaşındaydı. Yargıç Rehnquist 1986 yılında da Başkan Ronald Reagan tarafından mahkeme başkanlığına atanmıştı.

Rehnquist Amerika Yüksek Mahkemesi'nin en tutucu üyelerinden biri olarak tanınıyordu. Rehnquist, 1973 yılında alınan ve kadınların kürtaj olmaya karar verme hakkı bulunduğu yolundaki mahkeme kararında olumsuz oy kullanan 4 üyeden biriydi. Karar, 9 üyeli mahkemeden 5 üyenin oylarıyla çıkmıştı.

1999 yılında ise Monica Lewinsky skandalı nedeniyle o zamanki Başkan Bill Clinton, görevden uzaklaştırma amacıyla Senato'da yargılandığı zaman Rehnquist Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak bu yargılamaya başkanlık yapmıştı. Clinton, Temsilciler Meclisi'nde suçlu bulunmuş, Senato ise beraatine karar vermişti.

Beş yıl önce de Rehnquist'in dahil olduğu bir grup Yüksek Mahkeme yargıcının oylarıyla, Florida eyaletinde başkanlık seçimini Cumhuriyetçi aday George W. Bush'un kazandığına karar verilince, Demokrat aday Al Gore, ülke çapında seçmen oylarının çoğunluğunu kazandığı halde seçimi kaybetmişti.

Rehnquist yerine atanacak Yüksek Mahkeme Başkanı, Başkan Bush tarafından aday gösterilecek ve atama Senato tarafından onaylanacak.

XS
SM
MD
LG