Erişilebilirlik

Kasırgadan Sonra Yağma Olayları


Katrina kasırgası sırasında New Orleans’taki dev spor sitesine sığınan birlerce kişinin tahliyesine başlandı..

Binlerce kişi otobüslerle 500 kilometre uzaklıktaki Teksas’ın Houston kentine götürüldü.

Öte yandan New Orleans belediye başkanı kurtarma çalışmalarına katılan bin 500 polisi çekip, yaygın yağmacılığı önlemede görevlendirdiğini açıkladı.

Ray Nagin Associated Press ajansına verdiği demeçte, belediyenin, iş yerlerinden gıda, giyecek ve diğer malzemenin çalınmasını durdurmaya kararlı olduğunu söyledi.

Bu açıklama, Ulusal Muhafız birliklerinden on bin askerin daha kamu düzenini korumak üzere, Lousiana ve Mississippi’de görevlendirilmesini izledi. Böylece Katrina kasırgasından etkilenen bölgelerdeki Ulusal Muhafız Gücü'ne mensup asker sayısı 21 bine yükseldi.

New Orleans belediye başkanı kasırgada binlerce kişinin ölmüş olabileceğini söyledi. Felakette kaç kişinin öldüğü hakkında henüz resmi bir rakam verilmiyor. Belediye başkanı kente elektriğin ancak, iki ya da üç ay sonra verilebileceğini belirtti.

Felaket bölgesinde kamu sağlığı açısından olağan üstü durum ilan edildi. Mississippi Eyalet valisi Haley Barbour Katrina’nın Gulfport ve Biloxi kentlerindeki binaların yüzde 90’ını yıktığını açıkladı. Federal hükümet bölgeye acil tıbbi yardım ekipleri, elektrik jeneratörleri ve diğer yardım malzemesi gönderiyor.
XS
SM
MD
LG