Erişilebilirlik

BM Reformlarında Anlaşma Sağlanamıyor


Birleşmiş Milletler iki hafta içinde 60’ıncı yaşını kutlamaya hazırlanırken, üye ülkeler arasında örgüt yapısında köklü reformlar öngören plan üzerinde anlaşma sağlanamıyor.
Siyasi gözlemciler tarafından Birleşmiş Milletler’in dünya siyasetinde nasıl bir rol oynayacağını belirleyecek reform olarak niteledikleri değişiklikler için örgüte en fazla maddi katkıda bulunan Amerika ağırlığını koymaya çalışıyor.

New York’ta BM’nin kuruluşunun 60’ıncı yılı dolayısıyla 14 ile 16 Eylül tarihleri arasinda gerçekleştirilecek zirveye geri sayım sürerken, sonuç bildirgesi diye tanımlanan, zirvenin amacını belirleyecek belge üzerinde henüz fikir birliği sağlanamadı.

170’in üzerinde dünya liderinin katılması beklenen zirve bugüne kadarki en geniş katılımlı Birleşmiş Milletler zirvesi olacak.

Altı aydır üzerinde çalışılan 39 sayfalık bildirge taslığı örgütün yapısında köklü reformlar öngören planın yanısıra, tüm dünyada yoksullukla mücadele çabalarına yeniden dikkat çekmeyi amaçlıyordu.

BM Genel Kurulu, reform önerilerini içeren bir taslak metin de hazırlamıştı ve bu metin üzerinde de zirveye kadar uzlaşma sağlanması umuluyordu.

Ancak zirveye iki hafta kala, tüm reform planı, Amerika'nın yeni büyükelçisi John Bolton'un itirazları nedeniyle yeniden tartışılmaya başlandı.

Bolton, Amerika açısından önceliğin terörün tanımı konusu ve Birleşmiş Milletler reformu olduğu vurgularken, üye 191 ülkeyi temsilen 30 ülke tarafından oluşturulan bir heyet, liderlerin kabul edebileceği bir sonuç ortaya çıkarmak için çalışmalarına başladı.

Amerika, Birleşmiş Milletler'in Milenyum Hedefleri arasında yer alan 'yoksullukla mücadele ve kalkınmayı teşvik etme' maddelerinin metinden çıkarılmasını da istiyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ise, örgütte yapılması öngörülen reform çalışmalarında anlaşmazlık çıkması üzerine tatilini yarıda keserek New York'a dönme kararı aldı.

Komitenin 2 Eylül’e kadar Birleşmiş Milletler’in 60. yaş zirvesi için bir taslak bildiri hazırlaması bekleniyor. Hazırlanan taslak 6 Eylül’de onaylanması için üye ülkelere sunulacak.

XS
SM
MD
LG