Erişilebilirlik

Bağdat'ta Ölü Sayısı 700'ü Aştı


Bağdat’a İmam Kazım’ı anma törenlerinde yaşanan izdihamda en az 700'den fazla kişi ölürken 400'e yakın kişi de yaralandı.

Mukteda El Sadr’ın Mehdi ordusu üyeleri, güvenlik güçlerini köprü üzerindeki beton bariyerleri kaldırmayarak izdihama yol açmakla suçladı. Dünden beri ülkenin çeşitli kentlerinden Bağdat’a gelen Şii Iraklılar, bugün sabahın ilk ışıklarıyla gruplar halinde Kazımiye semtindeki İmam Musa El Kazım camisine yöneldi.

Güvenlik kuvvetleri Şiilerin kutsal semtini dört bir yandan güvenlik kordonuna aldı. Sivil araçların girişine izin verilmeyen bölgeye yaklaşık bir milyon ziyaretçi ulaşmıştı. Olay Sünni’lerin çoğunlukta yaşadığı Azamiye semtini Şiilerin çoğunlukta olduğu Kazımiye semtine bağlayan İmamlar (Eimme) köprüsü üzerinde yaşandı.

Güvenlik güçleri Şii ve Sünni bölgeler arasındaki geçişleri kontrol altında tutmak için yerleştirdikleri bariyerleri anma törenleri öncesi kaldırmadı. Kalabalığın köprüye yöneldiği saatlerde, tanıkların ifadesine göre Azamiye yakasında bir canlı bomba olduğu yönündeki söylentiler halkın beton duvarlara doğru yığılmasına neden oldu.

Arkadan gelenlerin baskısıyla çoğu Kadın ve çocuklardan oluşan onlarca insan ayaklar altında ezilerek can verdi. Bir kısmı da kurtulmak umuduyla İmamlar köprüsünden Dicle nehrine atladı. Panikten suya değil de karaya düşenlerin hayatta alanları ağır kırıklarla hastanelere taşındı.

Olay sonrası Amerika'nın Sesi'ne açıklama yapan Mehdi Ordusu yetkileri, düzenin sağlanması için gereken her önlemi aldıklarını, yaşananların devletin suçu olduğunu söylediler.

Olayın duyulmasından sonra da ziyaretçiler bölgeye gelmeyi sürdürdü. Bunun üzerine polis ve ulusal muhafız güçleri, dini vecibelerini yerine getiren Iraklıların olay yerinden mümkün olan en hızlı şekilde uzaklaşmalarını sağlamak için araçlarını seferber etti.

Askeri kamyon ve otomobiller Azamiye meydanı ile güvenlik noktaları arasında mekik dokuyarak alanı kısa sürede boşalttı. Irak Başbakanı İbrahim El Caferi olay nedeniyle üç günlük resmi yas ilan etti.

XS
SM
MD
LG