Erişilebilirlik

29 Ağustos 2005: Orta Doğu'daki Son Gelişmeler Gündemde


USA Today, Irak’ta birliği sağlaması beklenen anayasa taslağının tam tersine ülkedeki bölünmüşlüğü daha da derinleştirdiği yorumunda bulunuyor. Gazete, Sünni Iraklıların hazırlanan anayasa taslağını kabul etmediğini vurguluyor ve yapılacak referandumda, taslağın üç vilayette reddedilmesi halinde, her şeye yeni baştan başlanacağını hatırlatıyor.

"Böyle bir durumda, süreçten iyice dışlanmış olan Sünniler için, direniş yeni bir çekim merkezi olacaktır. Bush, dün "olumlu gelişmeler kaydediyoruz" diye konuştu. Irak’ın kaybedilmesi durumunda yaşanacaklar düşünüldüğünde, bu sözlere inanmayı çok istiyoruz. Fakat, iyimser açıklamalar, bizi zafere götürecek bir strateji olamaz."

Washington Post yazarlarından Robin Wright ve Glenn Kessler, Ortadoğu’daki son gelişmeleri mercek altına alıyor. Makalede, Bush yönetiminin bölgeye ilişkin bütün çabalarına rağmen, Irak ve Filistin’deki gelişmelerde yerel aktörlerin ve mezhep çatışmalarının giderek daha büyük önem taşımaya başladığı görüşüne yer veriliyor.

"Irak’ta anayasanın uygulanması ve İsrail’in Gazze’den çekilmesinden sonra yaşanacaklar, artık büyük ölçüde Washington’un denetimi dışındaki güçlere bağlı. Irak’taki siyasi partilerin askeri kanatları, kendi geleceklerini oluşturmaya çalışıyor ve önümüzdeki günlerde de siyasi ve askeri açıdan kendi mevzilerini güçlendirecek biçimde hareket etmeye devam edecekler. Gazze’de ise, Amerika’nın hedeflerine ulaşması büyük ölçüde İsrail ve Filistin’de yaşanacak iç siyasi gelişmeler bağlı. Hem Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın hem de İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un ciddi siyasi rakipleri var ve her ikisinin de önünde kritik bir seçim sınavı bulunuyor."

New York Times ise, bir CIA ajanının isminin açıklanmasıyla ilgili davada, haber kaynağının adını vermediği için hapsedilen New York Times muhabiri Judy Miller’in serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Amerika’nın ve dünyanın dört bir yanından Miller’in serbest bırakılması yönünde mesajlar geldiğini belirten gazete, özgürlükleri savunan bir ülkede bir gazetecinin görevini yaptığı için hapsedilmesinin utanç verici olduğunu yazıyor.

"Eğer Judith Miller bu mücadeleyi kaybederse, bundan hepimiz zarar görürüz. Burada söz konusu olan şey Judith Miller, New York Times veya bir CIA ajanının kimliğinin açıklanması değildir. Bir gazetecinin hapsedilmesi, esas olarak Amerika’da özgür basının görevini yapabilmesini ilgilendirmektedir."

New York Post’ta ise, yazar Arthur Herman’ın Çin-Rus yakınlaşmasıyla ilgili bir değerlendirmesi dikkat çekiyor. Herman, geçen hafta iki ülkenin ilk kez ortak bir askeri tatbikat düzenlediğini hatırlatıyor ve Amerika’nın tek süper güç olarak dünyaya egemen olma döneminin bittiğini öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG