Erişilebilirlik

'Chavez'i Öldürelim' Yorumuna Sert Tepki


Amerika’nın en radikal dini liderlerinden Pat Robertson’un Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in öldürülmesini istemesine Caracas hükümeti çok sert tepki gösterdi.

Venezüella’nın Washington Büyükelçisi Bernardo Alvarez, Pat Robertson’un çağrısını terörizm olarak niteledi ve Beyaz Saray’dan sert bir kınama istedi.

Venezüella Devlet başkanı yardımcısı da Pat Robertson’u terörist konuşmalar yapmakla suçladı.

Pat Robertson Amerika'nın birçok yerinde düzenli olarak yayınlanan televizyon programı sırasında Venezüella devlet başkanının, Amerika'nın kendisini öldürmeye çalıştığı şeklindeki açıklamalarına değinmiş ve Chavez'in Amerika için tehlikeli olduğunu ve suikastle ortadan kaldırılmasının iyi olacağını savunmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Robertson’un konuşmasını uygunsuz olarak niteledi ve sözlerinin Amerika’yı temsil etmediğini bildirdi.

Düşük Gelirli Amerikalılara 'Ucuz Petrol' Vaadi

Bu arada Chavez, düşük gelirli Amerikalılara ucuz benzin satmayı önerdi.

Chavez “Washington onay verir ve benzin fiyatlarında spekülasyona yol açan aracıları aradan kaldırırsa düşük gelirli Amerikalılara ucuz benzin veririz” dedi.

Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan Venezüella, benzin fiyatlarının en ucuz olduğu ülke.

Bush yönetimi, sosyalist Chavez’i, Güney Amerika’da ülkelerinde istikrar bozucu bir unsur olarak görüyor.

Venezüella Devlet Başkanı Chavez, Başkan Bush'u ve izlediği dış politikayı şiddetle eleştirmesiyle tanınıyor. Son günlerde Chavez'in Küba'ya yaptığı ziyaret ve Komünist lider, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'yla yakın dostluğu, Amerika'da geniş yankı buldu.

Robertson Özür Diledi

Konuyla ilgili son gelişme ise Pat Robertson'ın, Hugo Chavez'le ilgili sözleri nedeniyle özür dilemesi oldu. Robertson aynı televizyon programında, "Chavez'in suikastle ortadan kaldırılmasını istemem doğru değildi, özür dilerim" dedi.

XS
SM
MD
LG