Erişilebilirlik

19 Ağustos 2005: Yorumların Başlıca Konusu Yine Gazze


Los Angeles Times, İsrail’in Gazze’den çekilme planını bu ülkenin Yahudi ve demokratik karakterinin devamının güvencesi olarak yorumluyor. Gazete, Filistin yönetiminin Gazze’de denetimi sağlaması ve İsrail’i hedef alan saldırıları önlemesi halinde, İsrail’in Batı Şeria’da boşaltılması planlanan dört Yahudi yerleşim birimi dışında, başka yerleşim birimlerini de boşaltabileceği görüşüne yer veriyor.

"İsrail, ilk kez Filistinlilerin üzerinde bir devlet kurmayı düşündüğü topraklardan çekiliyor. Bush yönetimi, uzun yıllardır süren politikasını kararlı bir biçimde değiştirdiği için İsrail başbakanı Ariel Şaron’u kutladı ve Gazze’nin ilk ve son olmamasını istedi. Condolleeza Rice da, dışişleri bakanı olduğundan bu yana defalarca İsrail’e ve Filistin’e gitti. Ancak tarafları görüşmelere yeniden başlamaya ikna etmek için, bir çok kez daha bu topraklara gitmesi gerekiyor."

New York Post da İsrail başbakanı Ariel Şaron’un Gazze’den çekilme kararında güvenlik kaygılarının önemli bir rol oynadığını belirtiyor ve İsrail’in Gazze’den kendi isteğiyle çekildiğine vurgu yapıyor. Gazete, Amerika’nın da Ortadoğu’ya yönelik planları nedeniyle Şaron’un bu kararını desteklediğini kaydediyor:

"Amerika, Filistin devletinin kurulmasına yönelik bir gelişmenin Ortadoğu’da değişime yol açacağını ve teröre karşı savaşta zafer kazanılmasına katkıda bulunacağını düşünüyor. Tabii ki kurulacak devletin terörü desteklemeyeceği, demokratik ve barışçı olacağı varsayılıyor. Bu en azından riskli bir varsayım. Bundan sonra sıra Filistinlilerde. Filistinlilerin, çeteleri etkisizleştirerek, demokratik ve barışçıl bir devlet kurulması yönünde adımlar atması gerekiyor."

İngiltere’de bombalı saldırılardan sonra teröre karşı alınan önlemleri değerlendiren New York Times, güvenliğin sağlanması adına temel hak ve özgürlüklerin çiğnenmesinden duyduğu kaygıyı dile getiriyor. Hazırlanan terörle mücadele yasasında muğlak ifadelere yer verilmesini eleştiren gazete, İngiltere başbakanı Tony Bliar’e, başkan Bush’un yaptığı hatalardan kaçınması çağrısında bulunuyor:

"Blair, Bush yönetiminin benzer bir yetki suiistimaliyle Amerika’ya ve özgürlüklere verdiği zararı göz önünde tutarak, aynı hataları tekrarlamak yerine yeni açılımlar geliştirmelidir. Söz konusu değişikliklerin büyük bir kısmının Parlamento ve İngiliz halkı tarafından onaylanması gerekiyor ve Blair, hükümetinin bu yetkileri çok dikkatli ve akılcı bir biçimde kullanacağına güvenilmesini bekliyor. Ancak bu, mevcut hükümetten sonra da yürürlükte kalacak olan yasaları çıkartmak için yeterince ikna edici bir gerekçe olamaz."

USA Today ise, oğlunu Irak’ta kaybeden Cindy Sheehan’ın Irak’taki askerlerin geri çekilmesini sağlamak amacıyla Başkan Bush’la görüşmek için verdiği mücadeleyi mercek altına alıyor. Irak savaşının İkinci Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı’ndan farklı olarak Amerikan toplumunun bütün katmanlarını etkilemediğini belirten gazete, Sheehan’ın medyanın ilgisi nedeniyle konuyu bütün ülkenin gündemine taşıdığını vurguluyor:

"Televizyonların yayınları sayesinde, Cindy Sheehan Irak savaşına ilişkin hoşnutsuzluğun arttığı bir dönemde, asker ailelerinin yaşadığı üzüntünün sembolü oldu. Ancak bu sembol savaşın karmaşıklığını yansıtmakta başarılı olamıyor. Sheehan’ın mücadelesi hem sağcı hem solcu gruplar tarafından çarpıtıldı. Bazıları Sheehan’ı savaş karşıtı duyguları harekete geçirmekte kullanırken, savaş yanlıları da onu lanetledi. Bütün şimşekleri üzerine çekti ve yaşadığı acılar göz ardı edildi."

XS
SM
MD
LG