Erişilebilirlik

ABD ve İngiltere'den Irak'a Anayasa Baskısı


Amerika ve İngiltere yeni anayasa üzerinde anlaşmaya varılması için Irak’a diplomatik baskıyı arttırdı.

Iraklı liderlere göre, iki ülke, federalizm ve laiklik dahil tüm uyuşmazlık konularına Pazartesi gününe kadar çözüm bulunmasını istedi. Amerika, Anayasa üzerinde görüş birliğine varılmasının, direnişi zayıflatacağını umuyor.

Öte yandan şiddet eylemleri ülke çapında bugün de devam etti. Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra kentinde yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 4 Amerikan askeri daha öldü.

Bağdat’ta ise bir yargıç ve şoförü araçlarına açılan ateşte can verdi. Bağdat’ta dün de arka arkaya düzenlenen 3 bombalı saldırıda en az 43 kişi ölmüş, yaklaşık 90 kişi de yaralanmıştı.

Irak anayasasıyla ilgili gelişmeler konusunda, Irak Geçici Parlamentosu'nun Türkmen üyesi Songül Çabuk sorularımızı yanıtladı. Çabuk, Anayasa Komisyonu'na verilen ve 22 Ağustos'ta sona erecek olan ek süre içinde, federal sistem ve dinin ülke yönetiminde rolü gibi konulardaki anlaşmazlıkları gidermenin mümkün olmayacağını söyledi.

Songül Çabuk, Irak halkının, ülkede güvenlik ortamının sağlanmasını, etnik ve dini farklılıklara rağmen Irak'ın zenginliklerinin bütün Iraklılara ait olmasını istediğını ve federal sistem gibi konuların ileride, daimi hükümetin kurulmasına kadar ertelenmesinden yana olduğunu belirtti.

Çabuk, Aydan Kızıldağlı'nın sorularını yanıtladı.

XS
SM
MD
LG