Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Muhalefete Tepki


Başbakan Erdoğan, Diyarbakır gezisini eleştiren muhalefet partilerine sert çıktı.

Erdoğan dün katıldığı AKP Kadın Kolları tarafından düzenlenen İkinci Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, kandan, ölümden oy bekleyecek kadar siyasetteki ahlaki seviyenin alçaltıldığını söyledi.

Konuşmasında muhalefetle terörle mücadele konusunda işbirliği yapamadıklarına da dikkat çeken Tayyip Erdoğan, rant sağlamak yerine terörün çözüm yollarını söylemek gerektiğini vurguladı. Muhalefet kanadından gelen eleştirilerse sürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan’ın Diyarbakır’da yaptığı açıklamaları eleştirerek, “Başbakan çok tehlikeli bir konuda oyun oynuyor” dedi.

Dün partisinin Bursa İl kongresi’nde konuşan Baykal, Erdoğan’ın Diyarbakır konuşmasında etnik ayrımcılığa göz kırpan bir söylemde bulunduğunu da iddia etti.

Doğruyol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar ise, Erdoğan’ın Diyarbakır’a 3 yıldır gitmediğini eleştirdi ve Erdoğan’ın ağzından çıkan sözlerin ileride kendisini hangi işlerin altına sokacağını bilmediğini söyledi.

Ağar, “ileride kendisini hangi yüklerin altına sokacağını bilmeyen başbakanların yanlışlığını, bu ülke uzun süre çekmeyecektir'' diye konuştu.

Bu arada Erdoğan, Kürt sorununun demokratik yolla çözülebileceği yönündeki görüşünü bir kez daha tekrarladı. Dün AK Parti’nin kuruluşunun 4. yıl kutlamalarında konuşan Başbakan, demokrasi adımında geriye dönüş olmadığını, bunda kararlı olduklarını ve bunu hızla devam ettireceklerini söyledi. Erdoğan, terör konusunda ortak mücadele gerektiğini belirterek, “sorunları demokratik yapı içinde çözeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın Diyarbakır gezisiyle gündeme gelen “Kürt sorunu” konusunda başmüzakereci ve Devlet Bakanı Ali Babacan’dan da açıklamalar geldi. Babacan, “Kürt Sorunu”nun çözümü için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine farklı bir yaklaşım geliştirmek gerektiğini söyledi.

Bakış açılarının daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi olduğunu vurgulayan Babacan, “bunun işlemesi için ekonomi ayağı sorunsuz yürümeli. Herkesi bölgeye yatırım yapmaya çağırıyorum” dedi.

XS
SM
MD
LG