Erişilebilirlik

Bush'tan Çekilme Sürecine Destek


Gazze’den çekilmeyi protesto eden on binlerce Yahudi yerleşimci Tel Aviv’de dün dev bir gösteri düzenledi. Başkan Bush İsrail’in Gazze’den çekilme kararını destekledi ve İsrail’in güvenliğinin ilerde bir Filistin devletinin kurulmasıyla sağlanabileceğini söyledi.

Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu protestocular, Gazze’de gelecek hafta gerçekleşecek çekilmenin, İsrael’in yıkılmasına yol açacağını öne süren nutuklar dinledi.

Göstericiler, “Yahudi yerleşimci kadınları İsrail topraklarından kovuyorsun. Israil’in yok olmasının temelini atıyorsun,” diyerek Başbakan Ariel Sharon’a çattı.

Ordu birlikleri Pazartesi günü yerleşimcilere 24 saat içinde çıkmalarını bildiren emri iletecek, ve bundan sonra kalmalarının yasa dışı olacağını bildirecek. Çarşamba gününden itibaren de, çıkmayı reddedenler, zorla uzaklaştırılacak. Gazze’deki 21 yerleşim yerinden dokuz binden fazla İsrailli tahliye edilecek.

Başkan Bush İsrail televizyonunda yayınlanan mesajında Başbakan Ariel Sharon’un Gazze’den çekilme kararının, İsrail’in yararına olacağını söyledi. Bush ayrıca İsrail’in güvenlik içinde yaşamasının ancak, yan yana birlikte yaşayacağı bir Filistin devletinin ilerde kurulmasıyla mümkün olacağını da kaydetti.

Ancak Gazze’den çekilmeye karşı çıkanlar buna inanmıyor ve boşaltılan bölgeye teröristlerin gelip yerleşeceğini ve İsrail devletini yıkmak için çalışacağını savunuyor.

XS
SM
MD
LG