Erişilebilirlik

McEldowney Erdoğan'la Görüştü


Ankara’da hükümetten ve askerlerden Türkiye’de artan PKK eylemleri ve terörle mücadele konusunda açıklamalar gelmeye devam ederken, Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı da konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Dün Başbakan Erdoğan’la görüşen Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Amerika, Türkiye’ye PKK terörizmine karşı mücadelesinde yardım etmeyi sürdürmeye kararlı” diyen McEldowney, PKK’yı, liderlerini ve terör faaliyetlerini kınadıklarını söyledi. Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ayrıca, Amerika’nın bu konuda Türk yetkililere somut yardımlarda bulunduklarına ve bu yardımları bugün de sürdürmeye devam ettiklerine dikkat çekti.

“Ancak daha fazla yöntemler, yollar bulmalıyız” diyen McEldowney, PKK’ya Avrupa’dan ve dünyanın başka yerlerinden gelen finansman akımını durdurmak için gayretlerini yoğunlaştırdıklarını da söyledi.

Amerika’nın PKK’nın lider kadrosuna yönelik operasyon yapıp yapmayacağına yönelik bir soru üzerine ise Nancy McEldowney, konunun ne kadar duygu yüklü, karmaşık ve çelişkili bir konu olduğunun farkında olduğunu söyledi ve “hem Amerika, hem Türk hükümeti çeşitli somut adımlar atarak meydana gelen şiddetin durdurulması yönünde kararlılar” dedi.

Bu arada, hükümette terörle ile daha etkin mücadele için çalışmalarını hızlandırdı. Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek terörle mücadele yasa tasarısında yapılacak değişikliklerin 2 Eylül tarihinde Bakanlar Kuruluna sunulacağını açıkladı. Çiçek ayrıca, Türkiye’nin Amerika’dan PKK ile mücadele konusundaki beklentilerini bir kez daha tekrarladı ve Amerika’nın terörle mücadelede önemli çabaları olduğunu ancak daha fazla işbirliğini arzu ettiklerini söyledi.

Öte yandan, haftasonu Washington’da Türk, Amerika’lı ve Irak’lı yetkilileri biraraya getiren güvenlik konulu toplantıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yazılı bir açıklama yaptı. Tan dün yaptığı açıklamada, toplantıda tarafların terör örgütü PKK ile mücadele konusunda siyasi kararlılıklarını ortaya koyduklarını bildirdi.

Ancak bugün bazı gazetelerde Ankara’nın toplantıdan umduğunu bulamadığı şeklinde haberlere ve yorumlara yer veriliyor. Türkiye’nin, Ocak ayında Ankara’da yapılan toplantıda olduğu gibi hem Amerika’dan hem de Irak’tan bu toplantıda da PKK’ya karşı askeri operasyon sözü alamadığı belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG