Erişilebilirlik

Washington'da PKK Toplantısı Yapılacak


Amerika, Türkiye ve Irak hükümet yetkilerinin katılımıyla PKK ile nasıl mücadele edilebileceği konusunda Washington’da ortak bir taplantı yapılacak.

Toplantının amacı, PKK’yı bölerek ortadan kaldırmak. Bunun için Amerika, Irak hükümetiyle aktif koordinasyon yapacak.

Amerika Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Bakan yardımcı vekili Matthew Bryza, Ankara’da Başbakan Tayip Erdoğan dahil olmak üzere yetkililerle yaptığı temaslar ardından düzenlediği basın toplantısında, Amerika, Irak ve Türkiye hükümet yetkililerinin PKK’yı ortadan kaldırmak için nasıl işbirliği yapabileceklerinin görüşüleceği ortak bir toplantı düzenleneceğini açıkladı.

Bryza, Amerikan tarafına kendisin başkanlık edeceği ve yarın ya da Perşembe günü Washington’da başlayacak toplantıda, PKK sorununu hazmedilebilecek şekilde tek tek parçalara bölmenin yollarının araştırılacağıjnı söyledi. Bryza, görüşmelerin, kanun güçlerinin PKK teröristlerinin nasıl peşine düşeceği ve Avrupa’daki mali destekçilerinin bulunması gibi konuları kapsayacağını bildirdi.

Soruşturma ve yargılama konularının da ayrıntılı olarak ele alınacağını belirten Bryza, Amerika’nın PKK’lı teröristlerin çıkartılması konusunda Irak hükümetiyle aktif bir biçimde koordinasyon yapmasını gerektireceğini belirtti.

PKK’nın kuzey Irak’taki bürolarının kapatılıp kapatılmayacağı yolundaki bir soruya Bryza, “Bu bağımsız Irak devletinin sanıyorum Amerika ile ve umarım Türk dostları ile işbirliği yaparak çözebileceği bir sorundur” yanıtını verdi.

XS
SM
MD
LG