Erişilebilirlik

Yüksek Askeri Şura Toplandı


Şura’da irticai faaliyetleri nedeniyle silahlı kuvvetlerle ilişiği kesilecek personelin durumu da görüşülecek. Yüksek Askeri Şura toplantısında bu yıl rütbe bekleme süresini tamamlayan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 60, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 23, Deniz Kuvvetleri’nde 18, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 9 general ve amiralin durumu ele alınacak. 45 albay da, general ve amiral rütbesine terfi edecek.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt bir yıl daha görevine devam edecek. Gelecek yıl Orgeneral Hilmi Özkök’ün yerine Genelkurmay Başkanlığı’na iki yıllık bir süre için gelmesi bekleniyor. Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon ise emekliye ayrılıyor. Tolon’un yerine Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un atanması bekleniyor.

Orgenerallik sırasında bekleyen yedi korgeneralden ise sadece biri terfi edebilecek. Geçen yıl 14’e indirilen orgeneral sayısının bu yıl yeniden 15’e çıkarılması durumunda ise iki korgeneral orgeneralliğe terfi edecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek emekliye ayrılıyor. Yerine Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu’nun getirilmesi bekleniyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına da emekliye ayrılıyor. Yerine, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’in atanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerini ilgilendiren diğer konuların da görüşüleceği toplantıda, çeşitli nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri kesilecek personelin durumunun da ele alınması bekleniyor.

Yüksek Askeri Şura olağan toplantısı, 4 Ağustos Perşembe günü sona erecek. Şurada alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

XS
SM
MD
LG