Erişilebilirlik

Bolton Göreve Atandı


Başkan Bush Amerika’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevine, Dışişleri Bakan yardımcılarından John Bolton’ı atadı. Bush, atamayı, yasaların gerektirdiği Senato onayına gerek olmayacak şekilde yaptı. Amerikan anayasası, Başkan’a, Kongre’nin tatilde olduğu dönemlerde bu tür atamaları doğrudan yapma yetkisi tanıyor. Başkan Bush bugün, Kongre’nin yaz tatiline girmesinden kısa bir süre sonra kararını açıkladı.

John Bolton’un adaylığı Senato’da yoğun tartışmalara yolaçmış, atamasının onaylanması için gerekli oylama gecikmişti. Başkan Bush, bu gecikmeye partizan çekişmelerin yolaçtığını söyledi: “Bu nedenle Amerika altı aydır Birleşmiş Milletler’de büyükelçisi olmadan temsil ediliyor. Bu görev, daha uzun süre boş bırakılamayacak kadar önemlidir.”

Muhafazakarların desteklediği John Bolton, karşıtları tarafından bir diplomatik görev için fazlasıyla sert kişilik sahibi olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor. Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Dairesi Başkanı olduğu sırada Büyükelçi Bolton’ın, memurları sindirdiği, istihbaratı çarpıttığı ve Birleşmiş Milletler örgütü hakkında son derece olumsuz görüşler dile getirdiği iddia ediliyor.

Beyaz Saray ise bu iddiaları reddediyor, Bolton’un düşüncesini açıkça dile getiren bir kişi olduğunu belirtiyor.

Başkanın açıklaması sırasında yanında bulunan John Bolton, New York’taki yeni görevinde Bush yönetiminin Birleşmiş Milletler politikasını uygulayacağını söyledi: “Daha güçlü ve etkin bir örgüt istiyoruz. Birleşmiş Milletler’in kurucularının ideallerine bağlı kalması ve 21’inci yüzyılın şartlarına uygun çeviklikle hareket etmesi için çalışacağız.”

Bolton’un adaylığına karşı çıkan Demokrat Partili Senatörler, Başkan Bush’un bu şekilde bir atama yapacağından kaygı duyuyordu. Demokrat Senatör Christopher Dodd bir televizyon programında şöyle konuştu: “Yanlış bir atama. Bolton, saygınlığı olmayan bir kişi. 1948 yılından beri ilk kez bir Birleşmiş Milletler Büyükelçisi bu şekilde göreve getirilmiş olacak. Başkanın, Kongre’nin onayını almayan ve diğer birçok kesimin güvenine sahip olmayan bir kişiyi bu göreve getirmemesi gerekirdi.”

Amerikan siyasi sisteminde bu tür atamalar ender olarak yapılıyor. Demokratlar Başkan Bush’un yeni bir atama yapmasını istemiş, Kongre onayı olmadan yapılacak bir atamanın olumsuz etkiler yaratacağını belirtmişti. Cumhuriyetçiler ise bu görüşleri hep reddetti.

XS
SM
MD
LG