Erişilebilirlik

'Terörün Bilimsel Tanımı Olmalı'


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Amerika’nın PKK liderlerinin yakalanmasına yönelik emir verip vermediğine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla katıldığı resepsiyonda gazeteciler Orgeneral Özkök’e, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un geçtiğimiz hafta Amerika’nın Irak’ta PKK’nın lider kadrosunun yakalanması için emir verdiği yönünde yaptığı açıklamanın Amerika tarafından doğrulanmadığını hatırlattılar. Orgeneral Özkök bunun üzerine, emirden bilgim yok demenin, emir verilmediği anlamına gelmediğini söyledi.

Özkök ayrıca terör ve teröristin uluslararası tanımının eksikliğine de dikkat çekti. “Bizim terörist dediğimize bazıları özgürlük savaşçısı diyor” şeklinde konuşan Orgeneral Özkök, durumun iyi anlatılması gerektiğini söyledi.

Terörün tanımının siyasilere bırakılmaması gerektiğine de dikkat çeken Özkök, oluşturulacak bir bilim kurulunun terörün tanımına önderlik yapabileceğini ifade etti. Özkök, siyasilerin bu tarifi yapınca uzlaşmanın ve güçbirliğinin sağlanamadığını belirtti.

Bu düşüncelerini, yabancılarla paylaştığını hatırlatan Özkök, bunun olumlu etkilerini Amerikalı yetkililerden görüp görmediği sorusu üzerine ise, “Derdinizi anlatmak başka, onların ne anladığı başka. Empati kurmak lazım” yanıtını verdi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ geçtiğimiz hafta Amerika’nın, Irak'ta PKK’nın lider kadrosunun yakalanması için emir verdiğini açıklamıştı. Washington yönetimi ise Başbuğ’un bu açıklamalarının ardından yorum yapmaktan kaçınmıştı. Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli, Amerika ve Türkiye’nin çıkar ve amacının aynı olduğunu bunun da PKK’nın terör eylemlerine girişmesinin önlenmesi olduğunu söylemişti. Ereli ayrıca, Amerika’nın PKK’yı terörist bir örgüt olarak gördüğünü de hatırlatmıştı.

XS
SM
MD
LG