Erişilebilirlik

'El Kaide Türkiye'de Yeni Saldırı Düzenleyebilir'


Türkiye’de, El Kaide örgütünün terör eylemine girişme olasılığı konusunda güvenlik yetkilileri tarafından farklı görüşler dile getirildi.

İstanbul Emniyet Müdürünün İstihbarat ve Kaçakçılık Şubelerinden Sorumlu Yardımcısı Şammaz Demirtaş, Vatan gazetesinde yayınlanan mülakatında, El Kaide’nin Türkiye’de Kasım ayında saldırı düzenlemesinin mümkün olduğunu söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise bu iddiayı reddetti.

Şammaz Demirtaş, mülakatında El Kaide’nin girişebileceği bir saldırının sıradan vatandaşları hedef almak yerine belirli bir hedefe yöneltileceği tahmininde bulundu. Demirtaş, emniyet güçlerinin istihbarat çalışmasını hızlandırdığını ve El Kaide’yle bağı olduğu sanılan bin’den fazla kişinin sürekli gözetim altında tutulduğunu açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan ise, Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu ve bir saldırı beklenmediğini söyledi.

Kasım 2003’de İstanbul’da girişilen ve 60 kişinin ölümüne yolaçan bambalı saldırılardan bir El Kaide hücresinin sorumlu olduğu bildirilmişti.
XS
SM
MD
LG