Erişilebilirlik

Smithsonian Festivali Washington'da Yapıldı


Smithsonian Enstitüsü başkent Washington’un, hatta Amerika’nın en köklü kuruluşlarından biri.

1855’de inşa edilen bu binanın geçmişi de görüntüsü kadar renkli.

Avrupalı bir soylu olan James Smithson, bilim ve sanata düşkünlüğüyle tanınıyordu. Yaşamının büyük bir bölümünü Avrupa’da geçirmesine rağmen Smithson, ölümünden sonra, Washington’da kurulacak bu enstitü için tam yarım milyon dolar para bağışladı.

Aslında o dönemde bir yabancıdan bu kadar yüklü para yardımı alınması büyük siyasi tartışmalara yol açsa da, Smithsonian Vakfı bugün ülkenin en büyük kültür hazinelerinden biri olarak kabul edilir.

Başkentin kalbindeki vakfa bağlı 10’dan fazla müze, birçok kütüphane ve araştırma merkezi var.

Vakıf, kuruluş amaçlarından biri olan dünya kültürlerinin kaynaşmasını sağlamak ve Amerikalılara farklı coğrafya ve ülkeleri tanıtmak amacıyla her yıl Folk Festival adını verdiği bir festival düzenliyor.

Festival sırasında konuk ülkeleri tanıtan birçok gösteri ve aktivite düzenlenirken, farklı mutfaklardan da örnekler başkentlilerin beğenisine sunuluyor.

Amerikalılara farklı coğrafya ve ülkeleri tanıtmak amacıyla her yıl Folk Festival adını verdiği bir festival düzenliyor. Yaşamının büyük bir bölümünü Avrupa’da geçirmesine rağmen Smithson, ölümünden sonra, Washington’da kurulacak bu enstitü için tam yarım milyon dolar para bağışladı

XS
SM
MD
LG