Erişilebilirlik

'Terörle Savaşın Önemi Anlaşılamadı'


Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers Amerikalıların terörizme açılan savaşın önemini tam olarak anlayamadıklarını belirtti ve günün birinde bu konuya daha fazla ilgi göstermemiş olmaktan pişmanlık duyabileceklerini söyledi.

Orgeneral Myers’ın emekliliği yaklaşırken, kaygılarını dile getirmekte daha serbest hareket ettiği görülüyordu. Washington’daki Ulusal Basın Klübü’nde konuşan Myers, Afganistan ve Irak’taki birliklerle Amerikalılar arasında anlaşmazlık olduğu yolunda bazı basın kuruluşlarınca verilen haberlerin doğru olmadığını söyledi. New York Times’da yayınlanan bir haberde, Afganistan ve Irak’taki askerlerin, Amerika’da halkın teröre karşı açılan savaşın yükünü paylaşmamasından şikayetçi oldukları belirtilmişti. Orgeneral Myers devam eden savaşa ve dünyanın birçok yerindeki terörist saldırılara rağmen, birçok Amerikalı’nın, savaşın etkisini günlük yaşamı üzerinde duymadığını kabul etti. Myers liderlerin bu savaşın önemini halka daha iyi anlatması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu binadan çıktığınız zaman, “savaş halinde bir ülkeyiz” düşüncesi aklınıza gelmiyor. Halka, savaş durumunda olduğumuzu sürekli hatırlatma görevi, liderlere düşüyor. Günlük yaşamı savaştan etkilenmeyen bir halka, bu savaşın önemi ve neyin uğruna mücadele ettiğimizi anlatmak kolay değil.”

Genel Kurmay başkanı, bu durumun çatışma devam ettikçe kararlılığı zayıflatacağını ve bunun da ilerde çok kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtti:

“Eğer kararlılığımızı kaybeder ve bu savaşın, uğruna çarpışmaya deymediği sonucuna varırsak, kaybederiz ve karşımızda hiç hoşlanmayacağımız bir dünya buluruz. Böyle bir dünya Londra’da, New York ve Washington’da yaşadıklarımıza ve Irak’ta her gün olanlara benzeyen bir dünya olacak ve bu olaylar, dünyanın her yerinde tekrarlanabilecektir. Hiç birimiz güvenlik içinde olmayacağız ve hepimiz korku içinde yaşar hale geleceğiz. Böyle bir ortam demokrasi için iyi olmayacaktır. Şu anda yapılmakta olan iş çok çok ciddi olup, hiç de kolay değildir.”

Genel Kurmay Başkanı bugünkü savaşın öneminin iyi anlaşılamamış olması nedeniyle, Amerikan ordusuna bu yıl kayıt olan asker sayısının düşük kalabileceğini de kaydetti. Orgeneral Myers şiddete dayalı aşırılığa karşı verilen savaşın, sadece askeri olmadığını savundu:

“Şu anda bu savaşı askerler yürütmekle birlikte, bu uzun vadeli sorunu çözmek için, ilerde ulusumuzun gücünün tüm araçlarını, uluslararası toplumun gücünün tüm araçlarını devreye sokacak ve gereken baskıyı, her ülke uygulayacaktır. Bu sorun uzun vadede büyük çapta diplomatik ve ekonomik hale gelecektir. Aslında sorun askeri olmaktan ziyade diplomatik ve ekonomik olacaktır.”

Genel Kurmay Başkanı görevinden ayrılırken Savunma Bakanlığı’nın Amerikan ordusunun askeri kuvvet yapılanmasını gözden geçirmekte olduğunu söyledi. Orgeneral Richard Myers Amerikan ordusunun, aşırılığa karşı tüm dünyada savaşmaya hazırlanması gerektiğini belirtti. Myers ordunun, ilerde Irak ve Afganistan gibi yerel çatışmaların yanısıra, daha büyük çaplı çatışmayla da karşı karşıya gelebileceğine dikkati çekti.

XS
SM
MD
LG