Erişilebilirlik

Ermeni Asıllı Saldırgan İtiraf Etti


Başkan Bush’a, 10 Mayıs’ta Gürcistan’ı ziyaret ettiği sırada el bombası atan kişi, hedefinin Bush’la Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili olduğunu itiraf etti.

Vladimir Arutunyan adlı 27 yaşındaki, Ermeni asıllı saldırgan, polis tarafından yayınlanan videoda el bombasını kurşun geçirmez bölmenin üzerinden atmaya çalıştığını söylüyor.

Saldırı girişimi, Başkan Bush’un Tiflis’teki Özgürlük Alanı’nda halka hitaben konuşması sırasında yapılmıştı. El bombası patlamamış, olayda yaralanan olmamıştı.

Arutunyan’ın 20 Temmuz’da tutuklanması sırasında çıkan çatışmada, bir Gürcü güvenlik görevlisi ölmüş, Ermeni asıllı saldırgan da yaralanmıştı.

Arutunyan, güvenlik görevlisinin ölümünden de sorumlu tutulacak. Tiflis’te bugün açıklanan videonun, 22 Temmuz’da Arutunyan’ın, hastane odasındaki sorgulaması sırasında kaydedildiği açıklandı.

Arutunyan’ın Başkan Bush ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili’ye neden saldırmak istediği henüz belli değil. Amerika’nın Tiflis Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Gürcistan güvenlik güçlerinin Arutunyan’ın yakalanmasıyla sonuçlanan çalışmasından övgüyle sözedildi ve sonucun, uluslararası alanda suçluların yakalanması için yapılan işbirliğinin güzel bir örneği olduğu belirtildi.

El bombasını atan kişi hakkında bilgi verecek olanlara yaklaşık 80 bin Dolar ödül vaadedilmişti. Gürcistan İçişleri Bakanı Vano Merabishvili, bu ödülün birkaç kişiye verileceğini ve bu kişilerin kimliklerinin gizli tutulacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG