Erişilebilirlik

Kürtler Referandum Güvencesi İstiyor


Iraklı Kürtler, yeni Anayasaya bağımsızlık için referandum hakkı konmasını istedi.

Anayasa komisyonunun Kürt üyesi Said Barzancani, “Washington Post” gazetesine yaptığı açıklamada, Irak Anayasasına, Kürtlere 8 yıl sonra bağımsızlık için referanduma gitme güvencesi veren bir madde konulmasını istediklerini belirtti. Barzancani, bu yöndeki kararın bölgesel Kürt parlamentosu tarafından alındığını da açıkladı.

Irak, Amerika’nın söz verdiği gibi demokratik bir ülke olursa Kürtlerin referandumda Irak içinde kalma yönünde oy kullanacaklarını belirten Barzancani, bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için 8 yılın yeterli zaman olacağını da söyledi.

Barzancani, Irak’taki her kesimin isterse ülkeden ayrılmasının meşru bir hak olduğunu öne sürdü. Anayasa komisyonunun Kürt üyesi, Irak’taki tüm bölgelere böyle bir hak verilmesinin, merkezi hükümeti demokratik davranmaya zorlayarak ülke birliğini korumada en güçlü güvenceyi sağlayacağını da savundu.

Ocak’ta yapılan Irak seçimleri sırasında Kürt bölgesinde düzenlenen bir özel ankette Kürtlerin yüzde 90’u bağımsızlık istediklerini bildirmişti.

Amerikalı yetkililer ise Kürtlerin bağımsızlık umutlarına sürekli karşı çıkıyor ve hasım komşular tarafından çevrilmiş, deniz bağlantısı olmayan bir Kürdistan’ın güçlü bir ülke olamayacağını gerekçe gösteriyor.

XS
SM
MD
LG