Erişilebilirlik

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ankara'da


Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid El Muallim bir günlük ziyaret için Ankara’da. El Muallim’in Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara’dan Abdullah Gül’e bir mesaj getirdiği belirtiliyor.

Türkiye, Suriye ile ilişkilerini iyi tutma yönündeki isteğini iki ülke arasında yapılan sık ziyaretlerle de gösteriyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu yılın Nisan ayında Şam’a gitmiş, 2004 yılının Aralık ayında ise Başbakan Erdoğan Suriye’yi ziyaret etmişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ise bu ay sonunda Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki geçtiğimiz hafta yapılan basını bilgilendirme toplantısında, Esad’ın bu ay sonunda Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’de tatil yapacağını açıklamıştı.

Başbakanlık sözcüsü, Erdoğan'ın, Esad'ın ziyaretinin Amerika'da rahatsızlık yaratacağı yönünde kaygısı bulunup bulunmadığı yönündeki soru üzerine ise, Başbakanın hiçbir kaygısı olmadığını belirtmişti. Erdoğan’ın bu ziyareti, Ortadoğu’daki barış ve istikrar çabalarının desteklenmesinin devamı olarak gördüğünü söyleyen Başbakanlık sözcüsü, bu görüşlerin Amerikan yönetimine ve diğer ülkelere de iletildiğini ifade etmişti.

Amerika ise Suriye’yi, yabancı militanların sınırdan Irak’a geçmelerine izin vermek ve Lübnan’da yılbaşında askerlerini çekmesine rağmen istikrarsızlığı kışkırtmakla suçluyor. Haziran ayı başında Washington’da yapılan Bush- Erdoğan görüşmesinde de Suriye konusunda bazı görüş ayrılıklarının yaşandığı basına yansımıştı.

XS
SM
MD
LG