Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Olağanüstü Hal Doğru Olmaz'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili gerekli adımların atılacağını ancak konuyu olağanüstü hal durumuna getirmenin yanlış olacağını söyledi. Erdoğan, Başbakanlık’a bağlı bir terör biriminin kurulması için çalışmaların sürdüğünü de ifade etti.

Türkiye’nin PKK’ya karşı meşru müdafaa hakkını kullanarak Irak’ta sınır ötesi bir operasyona girişip girişmeyeceği konusundaki tartışmalar sürerken, Başbakan Erdoğan konuyu olağanüstü bir hal durumuna getirmenin yanlış olacağını söyledi.

Rusya ve Moğolistan’a yaptığı ziyaretleri tamamlayarak, dün akşam Ankara’ya dönen Erdoğan, Esenboğa havaalanında temaslarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan, önceki gün Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yaptığı açıklamaları da değerlendirdi. Orgeneral Başbuğ’un Başbakanlık bünyesinde bir terör birimi kurulması önerisiyle ilgili Erdoğan böyle bir çalışma yaptıklarını ve yaptırdıklarını açıkladı.

Orgeneral Başbuğ önceki gün yapılan basını bilgilendirme toplantısında, terörle mücadele konusunda hem güvenlik önlemlerini, hem de ekonomik ve sosyal önlemleri koordine edecek yeni bir kurum oluşturulması gerektiğine dikkat çekmiş, Başbuğ bu kurumun Başbakanlığa bağlı olarak çalışması gerektiğini söylemişti.

Ancak hükümetten bu konuda farklı açıklamalar geldi. Başbakan Erdoğan bu birimin oluşturulması için çalışmaların sürdüğünü belirtirken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Başbakanlık’a bağlı bir terror biriminin oluşturulması konusunun Bakanlar Kurulu’nun ya da Milli Güvenlik Kurulu’nun gündemine henüz gelmediğini söyledi. Şahin, “Bu şekilde bir teşkilatlanmaya gitmek dış dünyada anti demokratik bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir” sözleriyle Başbakanlık’a bağlı bir terör birimi oluşturulması fikrine sıcak bakmadığının sinyallerini verdi.

Dün yaptığı açıklamada, PKK’nın son günlerdeki eylemlerini Bakanlar Kurulu’nda ve ilgili birimlerde değerlendireceklerini de belirten Başbakan Erdoğan, görüşmeler sonunda atılması gereken adımların atılacağını söyledi. Ancak Erdoğan bu konuyu olağanüstü hal durumuna getirmenin yanlış olduğunu da sözlerine ekledi. Erdoğan bir soru üzerine ise, PKK üyelerine yönelik genel affın söz konusu olmadığını söyledi.

Ankara’da muhalefet partileri son zamanlarda artan terör olaylarından hükümeti sorumlu tutmaya devam ediyor. Güneydoğu’dan ise her gün yeni çatışma haberleri geliyor. Son olarak Van’ın Erciş ilçesinde çıkan çatışmada bir asker ve iki terörist öldü. Anadolu Ajansı, bölgedeki operasyonların devam ettiğini bildirdi.
XS
SM
MD
LG