Erişilebilirlik

'Kuşadası Saldırısı Uzaktan Kumandayla Yapıldı'


Aydın Valisi Mustafa Malay, dün Kuşadası’nda meydana gelen patlamanın intihar saldırısı olmadığını açıkladı. Malay, minibüste koltuğun altına yerleştirilen bombanın uzaktan kumandayla patlatıldığının belirlendiğini söyledi.

Öte yandan Kuşadası’nda aralarında İngiliz ve İrlandalı turistlerin de bulunduğu beş kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bombalı saldırının ardından Ege kıyılarındaki tüm sahil kasabalarında güvenlik önlemleri arttırıldı. Polis, turistik yörelere giren araçlarda arama yaptı. Kuşadası’ndaki saldırının sorumluları henüz belirlenmedi ancak İngiltere’nin Ankara Büykelçisi Peter Westmacott, saldırıların “terörist grup” olarak tanımladığı PKK üyelerince planlandığını söyledi.

PKK ise Kuşadası’ndaki saldırılardan sorumlu olmadığını bildirdi. Yasadışı örgüt, geçen haftaki saldırının sorumluluğunu üstlenen Kürdistan Özgürlük Şahinleri’yle bir bağlantısı olmadığını da duyurdu.

Şırnak’ta PKK’yı hedef alan operasyonlarda 10 terörist öldürüldü.

Yetkililer, “teslim ol” çağrılarına uymayarak, askerlere ateş açan militanların, çıkan çatışmada öldürüldüğünü; yanlarındaki silah ve patlayıcıları da ele geçirdiklerini bildirdi.

XS
SM
MD
LG