Erişilebilirlik

İsrail Gazze'de Operasyona Hazırlanıyor


Filistinli militanların Gazze’nin en büyük Yahudi yerleşim birimine düzenlediği havan topu saldırısında 4 İsrailli yerleşimci yaralandı.

Saldırıyı militan Hamas örgütü üstlendi. Bir başka Yahudi yerleşim birimi yakınlarındaysa, İsrail birliklerinin bir Hamas militanını öldürdüğü bildirildi.

Gazze’nin güneyinde de İsrailli bir keskin nişancı, Hamas’ın askeri kanadının üst düzey bir sorumlusunu öldürdü.

Bütün bu gelişmeler olurken, İsrail birliklerinin Gazze’ye büyük bir operasyon düzenlemeye hazırlandığı bildiriliyor.

İsrail Savunma Bakan Yardımcısı, birliklerin Gazze sınırına asker yığdığını; Filistin yönetiminin militanlara karşı bir önlem almaması durumunda, askerlerin birkaç saat içinde büyük bir harekata başlayacağı uyarısında bulundu.

İsrail ve Filistin arasındaki ateşkesin sürdürülmesi için uluslararası girişimler de devam ediyor. Bu amaçla Mısır’dan gönderilen bir diplomatik heyet Gazze’ye ulaştı. Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da hafta içinde bölgeye gitmesi bekleniyor.

Bu arada İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Gazze’de Filistinlilerin yol açtığı şiddet olaylarına son vermesi için orduya emir verdiğini bildirdi.

Başbakan Ariel Şaron, Bakanlar Kurulu toplantısında Gazze’deki şiddet olaylarını durdurması için orduya sınırsız yetki verdiğini açıkladı.

İsrail birlikleri Gazze sınırına yığılmış durumda... İsrailli yetkililer, Filistinli liderlerin militanlara karşı sert tedbir almaması durumunda, büyük bir askeri operasyon düzenleneceği uyarısında bulunuyor.

Perşembe gecesinden bu yana Hamas militanları, gerek İsrail’in güneyine, gerekse Gazze’deki Yahudi yerleşimlerine, YÜZden fazla roket ve havan topu mermisi attı. Önceki Salı günüyse, bir İslami Cihad militanı, üzerine bağladığı bombalarla, İsrail’in Netanya kentinde bir intihar saldırısı düzenledi. Saldırıda militanın dışında beş kişi yaşamını yitirdi.

Bunun üzerine İsrail birlikleri, İslami Cihad’a misilleme saldırısı düzenledi. Hamas mevzilerine de girişilen saldırılarda, militan oldukları sanılan yedi kişi öldü. Gazze’de Hamas militanlarının üst düzey bir sorumlusuysa, bir İsrailli keskin nişancının açtığı ateş sonucu öldü.

Filistinli militanların son saldırıları, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın militanlarla görüşmek üzere, Gazze’ye gittiği sırada düzenlendi. Dün gece Abbas, televizyonda yaptığı açıklamada, militanlara ateşkes çağrısında bulundu.

Mahmud Abbas, militan örgütlerden, daha önce söz verdikleri gibi, ateşkese sadık kalmalarını istedi. Bunun yanı sıra Abbas, İsrail’in politikalarını da eleştirdi ve bu politikaların, şiddete yol açtığını iddia etti. Abbas, ateşkese yalnızca tek bir tarafın sadık kalmasının mümkün olmayacağını belirtti.

Filistin devlet başkanı, militanların Filistinli güvenlik güçlerine saldırmalarının da hiçbir şekilde hoşgörüyle karşılanmayacağı uyarısında bulundu. Cuma günü militanlarla Filistinli güvenlik güçleri arasında çatışma çıkmıştı.

İsrail’le Filistinlilerin beş ay önce başlattığı ateşkes, bozulma noktasına gelmiş durumda. İki taraf da, İsrail’in Ağustos ayının ortasında, Gazze’den çekilme sürecini barışçıl bir ortamda gerçekleştirmesini umuyordu.

Bu arada İsrail polisi, Gazze’den çekilme planına karşı çıkan grupların yarın bölgede düzenlemek istediği gösteri yürüyüşüne izin vermedi. Ancak muhalif gruplar, izinsiz de olsa yürüyüşü düzenleyeceklerini duyurdu.

XS
SM
MD
LG