Erişilebilirlik

Blair: Göçmenlik Yasalarını Sertleştirelim


İngiltere Başbakanı Tony Blair ülkede uygulanan göçmenlik yasalarını sertleştirip, şiddet ve nefret aşılamaya çalışan kişilerin sınır dışı edilmesini kolaylaştırmayı önerdi.

Avam Kamarası’nda konuşan başbakan, hükümetinin yeni terörle mücadele yasaları hazırlayacağını açıkladı. Bu arada İngiliz polisi, 52 kişinin öldüğü bombalı saldırıları planlayan kişiyi arıyor. Polis saldırıları yapan dört kişinin yardım gördüğünü ve işbirlikçilerinin hala ülkede olabileceğini belirtiyor.

Yetkililer, patlamaları resmen intihar saldırısı olarak nitelememekle birlikte, saldırının 4 bombacı tarafından düzenlendiğini belirledi. Bu kişilerin kimlikleri henüz açıklanmadı. Henüz resmen doğrulanmamakla birlikte, 4 kişiden üçünün, yaşları 19 ile 30 arasında değişen, Pakistan asıllı İngiliz vatandaşları olduğu bildiriliyor.

Bir İngiliz yetkili, güvenlik kameralarının çektiği filmlerde zanlıların patlamalardan 20 dakika önce sırtlarında çantalarla King Cross metro istasyonunda görüldüğünü söyledi. Polisin önceki gün Leeds kentinde düzenlediği operasyonlarda bir bomba imalathanesi bulunurken bir terör zanlısının akrabası tutuklandı. İngiliz polisi dün Londra yakınındaki bazı semtlerde de arama yaptı.

XS
SM
MD
LG