Erişilebilirlik

Babacan: Tek Formül Tam Üyelik


Avrupa Birliği kurumlarında temaslarda bulunmak üzere Brüksel’de bulunan Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’nin kabul edebileceği tek formülün tam üyelik olduğunu söyledi.

AB ekonomi ve maliye bakanları toplantısına katıldıktan sonra Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda bir konuşma yapan Babacan, son üç yıldır Türkiye’de sessiz bir devrim gerçekleştirildiğini belirtti.

Avrupalı parlamenterlerin Türkiye konusundaki sorularını yanıtlayan Babacan, Türkiye'de AB’ye yönelik desteğin ancak “tam üyelik yolunda ilerlenmesi” halinde korunabileceğini ifade etti. Babacan, “Tam üyelikten başka bir formül kabul edilemez. Siyasi kararlılık ve halk desteği ancak tam üyelik perspektifi ile korunabilir” diye konuştu.

Sürecin zor ve uzun olacağının bilincinde olduklarını vurgulayan Babacan, “Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin sorumluluğu kriterlere uymak, AB’nin sorumluluğu ise verdiği sözleri tutmak” dedi. Babacan, sabırlı, hoşgörülü, saydam ve dikkatli bir yaklaşım sergileneceğini belirtti.

Laik Türkiye’nin katılımının AB’nin küresel bir güç olmasına katkıda bulunacağını söyleyen Babacan, Türk hükümetinin reformların uygulanmasına büyük önem verdiğini, bu alanda siyasi iradenin ve halk desteğinin mevcut olduğunu söyledi.

AB’deki Türkiye tartışmalarına da değinen Babacan, Türkiye’ye yönelik önyargılarla Türkiye’nin gerçekleri arasında ayrılık olduğunu söyledi. “Kötümserlerin kalplerinin ve zihinlerinin kazanılması için çaba harcanacağını” ifade eden Babacan, diğer adaylarla eşit ve adil bir muamele isteğinin de altını çizdi.

Parlamenterlerin güneydoğu ve terör konusundaki sorularını da yanıtlayan Babacan, terörizme karşı uluslararası dayanışma ve mücadele gerektiğini belirttikten sonra Türkiye’nin bu konuda uluslararası işbirliği beklediğini söyledi. Babacan, bu alandaki uluslararası dayanışmanın Türkiye tarafından yeterli görülmediğini kaydetti.

Babacan, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Müzakere Çerçevesi’nin üye ülkelerce de bir an önce imzalanmasını beklediklerini söyledi. Uyum Protokolü’nün imzalanacağını bir kez daha hatırlatan Babacan, Kıbrıs konusundaki sorunların Rum tavrından kaynaklandığını söyledi ve “Türkiye'nin adil ve kalıcı bir çözüm yönünde istek ve iradesinden şüphe edilemez" dedi.

XS
SM
MD
LG