Erişilebilirlik

İtalya AB Desteğini Tekrarladı


İtalya’nın, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini desteklediği tekrarlandı.

Türkiye’yi ziyaret eden İtalya Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini Ankara’da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısı sırasında İtalyan Bakan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesinin sadece kendisinin değil, İtalya ve Avrupa Birliği’nin de çıkarına olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül de İtalya’nın başındanberi Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme çabasına destek verdiğini belirtti ve bunu memnunlukla karşıladıklarını bildirdi.

İtalya Dışişleri Bakanı, Londra’daki terör eylemlerine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’nin terörle mücadelede çok önemli bir rolü olduğunu belirtti. Fini, Atatürk devrimleri sayesinde demokratik ve laik bir ülke olan Türkiye'nin, aynı zamanda nüfusunun çoğu müslüman olan bir ülke olarak, islam dininin terörü teşvik ettiği yolundaki düşüncenin yanlışlığını kanıtladığını söyledi.

İki Bakan, İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin Kasım ayında Türkiye’ye resmen ziyaret edeceğini ve bu ziyaretin ikili ilişkilerin daha da gelişmesine yardım edeceğini de belirtti.

XS
SM
MD
LG