Erişilebilirlik

İngiltere'de Operasyonlar Düzenleniyor


İngiliz polisi, Londra’daki bombalı saldırıları düzenleyenlerden en az birinin patlamalarda öldüğünü açıkladı.

Üst düzeyde bir terörle mücadele yetkilisi, bir bombacının Aldgate metro istasyonundaki patlamada öldüğünü gösteren güçlü kanıtlar olduğunu bildirdi. Yetkili, kapalı devre televizyon görüntülerinde, patlamalardan 20 dakika önce dört bombacının da King Cross metro istasyonuna gelirken görüldüğünü söyledi.

Dört bombacının hepsinin ölüp ölmediğini belirlemeye çalıştıklarını vurgulayan İngiliz yetkili, bu sabah kuzeydeki Leeds kentinde düzenlenen operasyonlarda bir kişinin tutuklandığını da açıkladı.

Altı Eve Baskın

Londra'da geçen haftaki bombalı saldırıları soruşturan polis, bu sabah erken saatlerde Leeds kenti civarında altı eve baskın yaptı. Terörle mücadele ekipleri ve askeri birliklerin de katıldığı operasyon sırasında bazı sokaklar polis kordonuna alındı, bir evin kapısını uçurmak için patlayıcı madde kullanılması gerektiğinden bir mahalle tümüyle boşaltıldı.

Londra’da geçen hafta toplu ulaşım araçlarına konulan bombalar 52 kişinin ölümüne, 700'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açmıştı. Haberlere göre, tren ve otobüslere konulan bombaların, askeri amaçlarla kullanılan etki gücü çok yüksek patlayıcı maddeler olduğu belirlendi. Leeds’deki operasyonun amacı basılan evlerde ayni tip patlayıcı madde bulunup bulunmadığıydı.

Nitekim yetkililer, aramaların Londra’daki saldırılarla bağlantılı olduğunu ancak şu ana kadar kimsenin gözaltına alınmadığı açıkladı.

Bir teoriye göre, saldırıları gerçekleştiren kişilerin Londra’ya, trenle iki saat uzaklıktaki Leeds’ten gitmeleri ve ana istasyonlardan birinden diğer hatlara dağılmış olmaları mümkün.

Londra Emniyet Müdürü İan Blair de, bu sabahki operasyonun saldırılarla 'doğrudan ilgili olduğunu' söyledi ve önemli bir gelişme olarak niteledi.

Beş evde arama yapıldığını belirten İan Blair sorumluların ergeç adalet önüne çıkarılacağını söyledi ve Londra emniyet teşkilâtının şimdiye kadar başkentte bombalı eylem yapan herkesi yakaladığını vurguladı.

Bu arada İngiltere’nin, Avrupa Birliği'ne, şiddete başvuran siyasi örgütlerin mal varlıklarını tespit etme ve bunlara el koyma konusundaki çabalarını arttırmaları çağrısında bulunacağı öğrenildi.

Maliye Bakanı Gordon Brown’un, Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısında konuyu gündeme getirmesi, ayrıca Avrupa Parlamentosu'ndan, teröristler ve terörist örgütleri finanse edenlere karşı yeni önlemler alınmasını istemesi bekleniyor.

Avrupa Birliği hükümetleri, Madrid'de geçen yılki saldırılardan sonra teröristlerin para kaynaklarını izleme ve gerekirse el koyma konusunda işbirliği yapma kararı almıştı.

XS
SM
MD
LG