Erişilebilirlik

Lüksemburg'dan Avrupa Anayasası'na Onay


Lüksemburg, Avrupa Birliği Anayasası’na ilişkin referandumu dün gerçekleştirdi. Avrupa Birliği’nin en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg’dan belgeye net bir evet çıktı.

Avrupa Anayasası’na referandumda hayır deme geleneğini Lüksemburg kırdı. Anayasayı referanduma götüren üçüncü ülke olan Lüksemburg’da evetler hayırları geride bırakmayı başardı. Referandum öncesi düzenlenen anketlerde hayır oyları önde çıksa da, sandıktan yüzde 56’yı aşan bir oranla evet çıktı. Bu sonuçla birlikte Lüksemburg, Avrupa Anayasası’na onay veren 13. ülke oldu.

Daha önce Lüksemburg’daki oylamada Avrupa Anayasası’nın reddedilmesi halinde istifa edeceğini açıklayan Başbakan Jean-Claude Juncker çıkan sonucun belge açısından umut sinyalleri içerdiğini söyledi. Juncker, “Eğer hayır çıksaydı Avrupa Birliği ultra bir kriz içine girecekti” dedi.

Sonuçtan memnun olan bir başka isim ise Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso. Komisyon Başkanı, Lüksemburg’dan çıkan sonuçla birlikte üye ülkelerin yarısından fazlasının belgeye onay vermiş olduğunu hatırlattı.

Barroso, Lüksemburg referandumu sonuçlarını “güçlü bir sinyal” olarak nitelendirirken, Lüksemburg’un küresel alanda demokratik, saydam ve etkin bir Avrupa Birliği'nden yana tavır koyduğunu söyledi. Bu sonuca karşın Anayasa’nın geleceğinin, Fransa ve Hollanda’dan çıkan “hayır”lar nedeniyle belirsizliğini koruduğu da Barroso’nun altını çizdiği bir unsur oldu.

Fransa ve Hollanda’dan çıkan "Hayır" oylarının ardından Avrupa Birliği liderleri, Anayasa konusunda "düşünme dönemi" talep etmişlerdi. Bu çerçevede Anayasa’ya ilişkin olarak 2007’ye dek bir duraklama dönemi yaşanacak. Lüksemburg’dan çıkan “Evet” oyu belgeye ilişkin beklentileri yeniden canlandırsa da bu oylar belgenin ölü doğmuş olması gerçeğini değiştirmeye yetmeyecek.

XS
SM
MD
LG