Erişilebilirlik

Liderler Teröre Karşı 'İttifakı' Yineledi


Londra metrosunda bu sabah meydana gelen patlamalarda 37 kişinin öldüğü, 345 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İşe gitme saatlerinde uzaktan kumandayla düzenlenen bombalı saldırılarda üç metro istasyonu ve bir “iki katlı” otobüs hedef alındı.

İngiliz polisi, patlama öncesi bir uyarı ya da saldırıyı üstlenen bir açıklama almadıklarını bildirdi.

Kendisini Avrupa’daki gizli el-Kaide örgütü olarak tanıtan daha önce adı duyulmamış bir grup ise bir Arap internet sitesine gönderdiği mesajta saldırıyı düzenlediğini iddia etti.. Ancak iddia, henüz doğrulanmadı.

Londra'da yaşayan gazeteci Rıdvan Ertuğ, bombalı saldırılardan sonra kentte toplu taşımanın durduğunu söyledi. Ertuğ'la Aydan Kızıldağlı'nın yaptığı söyleşiyi yukarıdaki Real Audio bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Blair: 'Barbarca Eylem'

Başbakan Tony Blair, Sekizler Grubu zirvesinde yaptığı açıklamada, patlamaları "barbarca" diye niteleyerek kınadı ve terör eylemi olduğundan kuşku duymadığını belirtti..Blair’in okuduğu ortak bildiride Sekizler Grubunun liderleri terörizmi yenilgiye uğratmada kararlı olduklarını vurguladı.

Daha sonra Londra’ya giderek incelemelerde bulunan Blair’in akşam saatlerinde yeniden zirvenin yapıldığı İskoçya’daki Gleneagles kentine dönmesi bekleniyor.

Amerika'da Güvenlik Önlemleri Artırıldı

Londra’daki bombalı saldırıların ardından Amerika genelindeki ulaşım ve toplu taşıma sisteminde güvenlik tehdidi düzeyi “turuncu”ya yükseltildi.

Amerika İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, şu anlık sadece ulaştırma sisteminde güvenlik düzeyinin yükseltildiğini açıkladı.

Bununla birlikte yolcu uçağı seferleri bu değişiklikten etkilenmeyecek.

İç Güvenlik Bakanı Chertoff, Amerika’yı hedef alan bir saldırı tehdidi bulunmadığını söyledi. İskoçya’da bulunan Başkan Bush’la telekonferans aracılığıyla görüşen Chertoff, halktan toplu taşıma sistemini kullanmalarında ısrar etti, ancak uyanık olmaları çağrısında bulundu.

Amerika’daki bazı büyük kentlerde güvenlik önlemleri artırılırken, başkent Washington’daki metro istasyonlarında zaman zaman, köpekli ekiplere rastlanıyor.

XS
SM
MD
LG